چهارشنبه , مرداد ۳۱ ۱۳۹۷
قالب وردپرس درنا توس
خانه / سبک زندگی / اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

[ad_1]

اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

۱۰ اشتباه دوران آشنایی پیش از ازدواج

 

مواردی که در این گزارش به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح‌میشود به‌طور کامل در ازدواج به سبک اسلامی رعایت شده و نشان‌دهنده اینه که علم روان‌شناسی امروز نیز حتی با گرایش‌های اومانیستی به این مسئله رسیده است که باید از اصل و ریشه کارها را درست کرد.

 

بنا بر آموزه‌های انسان‌ساز دین مبین اسلام تشکیل خانواده و محکم کردن بنیان آن زمینه‌ساز جامعه‌ای متعالی و روبه رشد است که این شاکله بسیار مهم و حیاتی امروز به انحای مختلف و تحت تأثیر امواج مخرب افکار التقاطی و منحرف دچار یک آشفتگی حیرت‌انگیز شده است.

هنگامی ‌که به علل عدم رغبت جوانان به ازدواج نگاه کرده و یا دلایل طلاق‌های گسترده را در جامعه رصد می‌کنیم و با نگاهی جامعه‌شناسانه و دقیق این پدیده را مورد بررسی قرار می‌دهیم به‌خوبی پی می‌بریم که علت‌العلل تمام این بدبختی‌ها دور شدن از فرهنگ اصیل اسلامی است.

 

اینکه ما می‌گوییم فرهنگ اصیل اسلامی انسان‌ساز و جامعه‌ساز است یک اغراق نیست بلکه نوع نگاه به انسان و شناخت عمیق بشر و نیازهای گوناگون آن به‌گونه‌ای است که به‌صورت ریشه‌ای به مسائل انسانی پرداخته و تعالی انسان را حتی پس از مرگ نیز دنبال کرده است؛ امری که در دنیای غرب ابتر و ناقص جلوه کرده است.

 

امروز همان روان‌شناسی متفکران غربی در بیشتر موارد به راهکارهایی برای زندگی بهتر بشر رسیده‌اند که سال‌ها پیش بزرگان و علمای ما و به‌ویژه پیامبر بزرگوار اسلام و ائمه هدی به آن اشاره‌های دقیق داشته‌اند و درواقع غربی‌ها آموزه‌های اصیل فرهنگ اسلامی و ایرانی را امروز در غالب نظریه‌های گوناگون به خود ما صادر می‌کنند.

 

مقوله ازدواج یکی از مقوله‌هایی است که در اسلام به آن توجه ویژه شده و در کلام بزرگان ما برای تعالی و سعادت حقیقی فرد یک اصل غیرقابل‌انکار است که متأسفانه در سال‌های اخیر تحت تأثیر تفکرات منحط و التقاطی و امواج تخریب‌گر و رواج فرهنگ اشتباه اشرافی گری روزبه‌روز در جامعه کم‌رنگ‌تر شده و از بین رفته است.

 

در این نوشته تلاش ما باز کردن مقوله ازدواج از دیدگاه دین اسلام نیست چراکه این مقوله مجالی فراخ‌تر می‌طلبد تا بتوان حق موضوع را ادا کرد،

 

اما سعی شده به آسیب‌شناسی ازدواج در دوران آشنایی پرداخته و با استفاده از نظریات یک روان‌شناس بالینی این آسیب‌ها را شناسایی و معرفی کنیم؛ باشد که مورد پسند مخاطبان جوان ما قرار گیرد.

 

همگان می‌دانند که دوران آشنایی در ازدواج یکی از مهم‌ترین دوره‌ها است به‌نحوی‌که اگر به شکل منطقی و اصولی طی شود زمینه‌ساز ازدواجی موفق خواهد بود که متأسفانه در بیشتر موارد به دلیل عدم مهارت و سهل‌انگاری‌های زوج‌ها، آن‌طور که شایسته است شناخت کافی در این دوران به دست نیامده است.

 

یک روان‌شناس بالینی درباره دوران آشنایی می‌گوید: در دوران نامزدی ۱۰ اشتباه را در مسائل روان‌شناسی مطرح می‌کنند که دختر و پسر باید مواظب آن باشند.

 

سالم جعفری با اشاره به اشتباهات دوران نامزدی اظهار داشت: عدم پرسیدن سؤالات کافی، نادیده گرفتن نشانه‌ها، سازش عجولانه، تسلیم نیازهای جنسی شدن،

 

مورد توجه قرار گرفتن مادیات، تعهد مقدم بر تفاهم، تردیدها را نادیده گرفتن، باور اینکه بعد ازدواج مشکلات کمتر می‌شود، باور اینکه بعد از ازدواج طرف مقابل را تغییر می‌دهم و تفاهم را بر علاقه و محبت مقدم دانستن، ۱۰ اشتباه بزرگ دوران آشنایی است.

 

اشتباه نخست این است که در این دوران سؤال‌های کافی پرسیده نمی‌شود چراکه می‌ترسیم اگر سؤال بپرسیم جنبه عاشقانه رابطه زیر سؤال برود و در برخی موارد نمی‌خواهیم جواب سؤال‌ها را بدانیم و می‌ترسیم همین سؤال را از خودمان هم بپرسند و گاهی نیز در اصل نمی‌دانیم چه باید بپرسیم.

 

ما در دوران آشنایی به اطلاعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیاز داریم که اطلاعات سخت‌افزاری شامل وضعیت جسمانی، امکاناتی که برای ازدواج نیاز است، کار، شغل و …

 

می‌باشد و اطلاعات نرم‌افزاری نیز شامل اخلاقیات است که جز در دوران آشنایی نمی‌تواند خود را نشان دهد مانند سلوک اخلاقی و نحوه برخورد شخص با محیط اطراف و… که باید به‌دقت این موارد را مدنظر داشت.

 

جعفری در پاسخ به این پرسش که آیا با نخستین اشتباه یا دروغ گفتن طرف مقابل می‌توان در موردش نظر قطعی داد یا خیر اظهار داشت: با تهیه یک دفترچه یادداشت نخستین دروغ گفتن یا اشتباه را یادداشت می‌کنیم

 

و اگر این مورد تکرار شد، با مراجعه به یادداشت قبلی باید ببینیم این یادداشت تائید می‌شود یا نه و یا اینکه اگر می‌خواستیم بدانیم که فرد عصبی هست یا نه باید ببینیم آیا این رفتار عصبی تکرار می‌شود یا نه؛ اگر تکرار شد آن‌وقت باید در مورد آن تأمل کرد و تصمیم گرفت.

 

وی صداقت، وفاداری، حساسیت، خون گرمی، مهربانی، ملایمت و قابل‌انعطاف بودن، صبوری و متانت را ۹ عامل مهم برای شناخت شریک زندگی عنوان کرد و گفت: ما باید حتی نکات مثبت طرف مقابل را در گوشه ذهنمان یادداشت کنیم تا ببینیم تکرار می‌شود یا نه و پس‌ازآن قضاوت کنیم.

 

متأسفانه در دوران آشنایی، زوج‌های جوان نشانه‌ها را نادیده می‌گیرند چراکه در این دوره دچار یک بیماری به نام توجیه می‌شویم. برای نمونه یکی از طرف‌ها به‌وضوح نشان می‌دهد

 

که مشکل اخلاقی دارد اما طرف مقابل برای خودش این را توجیه می‌کند که وی در دوران کودکی، سختی‌های بسیاری را متحمل شده است.

 

گاهی دیده می‌شود که زوج رفتار نادرست و نابهنجار نامزدش را با انسان‌های دیگر می‌بیند اما به دلیل اینکه به وی لبخند می‌زند، برای خود توجیه می‌کند که نامزدش در سخت‌ترین شرایط به او لبخند می‌زند که در اینجا باید گفت که بسیار زود این برخورد نابهنجار به همسر نیز منتقل خواهد شد چراکه پس از مدتی همه‌چیز عادی می‌شود.

 

بنابراین به نشانه‌ها باید توجه کرد چراکه نحوه برخورد شخص با محیط اطراف به‌زودی برای همسر فرد نیز تکرار شده و همین‌گونه خواهد بود.

 

متأسفانه در دوران آشنایی بسیار زود و عجولانه سازش می‌کنیم و خیلی سریع از اعتقادات و دیدگاه‌های خود دست برمی‌داریم و به سمت اعتقادات طرف مقابل می‌رویم که این نیز در زندگی تأثیر مخرب خود را نشان خواهد داد.

 

وقتی یک مشکل در زندگی به وجود می‌آید بسیار زود آن مشکل را می‌پذیرند گویی که این دوران، دوران آشنایی نیست و دوران وصل است که این نیز یکی از اشتباهات بزرگ دوران آشنایی است.

 

این روان‌شناس بالینی به اشتباهی دیگر در دوران آشنایی زوجین اشاره کرد و گفت: اشتباه دیگر باور این مسئله است که بعد از ازدواج مشکلات کم می‌شود و باور اینکه پس از ازدواج طرف مقابل را تغییر می‌دهیم،

 

درصورتی‌که باید دقت کرد که طرف مقابل ما پس از ازدواج بهتر که نخواهد شد هیچ، بلکه ۳۰ درصد نیز بدتر خواهد شد و با افزایش سن و گذر زمان این روند شدت بیشتری خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه وابستگی‌ها باعث می‌شود که علائم را نبینیم، اظهار داشت: مسئله مهم بعدی تفاهم و توافق است؛ تفاهم یعنی مانند هم هستیم و توافق یعنی کنار هم هستیم

 

که در اینجا باید گفت آنچه مقدم بوده علاقه و محبت است؛ به‌عبارت‌دیگر تفاهم بر تعهد مقدم است یعنی گاهی دیده می‌شود که زوج وظیفه‌شناس و مسؤولیت پذیر بوده، اما تفاهم و علاقه به همسرش ندارد که این نیز مشکل‌ساز خواهد شد.

 

جعفری در ادامه تسلیم نیازهای جنسی شدن را یکی از بدترین اشتباهات دوران آشنایی دانست و افزود: یک هورمونی در بدن انسان ترشح می‌کند که هورمون نوازش و وابستگی است که در شیر مادر نیز وجود دارد

 

و عامل وابستگی فرزند به مادر است و وقتی‌که ارتباطی بین دو نفر به وجود می‌آید، ازنظر علمی ترشح این هورمون در بدن باعث وابستگی دو نفر به یکدیگر می‌شود و آن‌ها در دام وابستگی هورمونی فیزیولوژیک می‌افتند و آن‌وقت فکر می‌کنند که عاشق شده‌اند.

 

اگر در دوره آشنایی رابطه جنسی اتفاق بیفتد درحالی‌که این دوره هنوز به مرحله عرفی و شرعی خود نرسیده است و شناخت کاملی به دست نیامده، این مشکلات به وجود می‌آید.

 

وی تسلیم شدن در برابر زرق‌وبرق مادی را نیز یکی از اشتباهات دوران آشنایی دانست و اظهار داشت: باید اذعان کرد که زرق‌وبرق‌های مادی سخت‌افزارهای زندگی هستند

 

نه نرم‌افزارها که باید بدانیم نرم‌افزارها بیشتر خود را در زندگی نشان می‌دهند تا سخت‌افزارها که متأسفانه در آغاز بیشتر سخت‌افزارها موردتوجه قرار می‌گیرد.

 

با نگاهی به نظریات این روانشناس و بررسی مواردی که به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح شد به‌خوبی پی می‌بریم توصیه‌های اسلام در باب ارتباط و ازدواج چقدر دقیق و موشکافانه عنوان‌شده است.

 

مواردی که در این گزارش به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح‌شده به‌طور کامل در ازدواج به سبک اسلامی رعایت شده و نشان‌دهنده این است که علم روان‌شناسی امروز نیز حتی با گرایش‌های اومانیستی به این مسئله رسیده است که باید از اصل و ریشه کارها را درست کرد.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

زایمان دیرتر از موعد و خطراتی که برای جنین دارد!

[ad_1] در این مطلب می خواهیم به مساله زایمان دیرتر از موعد که گاها می تواند …

شناخت کافی از طرف مقابل قبل از ازدواج!

[ad_1] شناخت کافی از طرف مقابل قبل از ازدواج یکی از مهم ترین مراحل برای …

عوارض رانندگی کردن در دوران بارداری!

[ad_1] خانم های باردار باید از مراقبت های دوران حاملگی آگاه باشند و بدانند چه …

عوارض مصرف نوشیدنی های کافئین برای خانم های باردار!

[ad_1] در این مطلب می خواهیم خطرات و عوارض نوشیدنی های کافئین دار در بارداری مادران …

نکته هایی مهم برای گرم شدن روابط زناشویی!

[ad_1] رابطه درست بین زن و مرد باعث حفظ کانون خانواده می شود . به …

تلفن همراه و وای فای برای خانم های باردار چه عوارضی دارد؟!

[ad_1] اشعه های ساطع شده از موبایل و همچنین وای فای مودم ها و گوشی …

پرهیز از برخی مواد غذایی قبل از حاملگی!

[ad_1] برای اینکه یک بارداری سالم و بی خطر داشته باشید و بتوانید یک نوزاد …

تاثیر زیبایی در انتخاب همسر آینده!

[ad_1] همانطور که می دانید یک زن و مرد برای ازدواج هم به لحاظ شخصیتی …

بهتر شدن کیفیت زندگی با عادت های ساده و کاربردی

[ad_1] وقتی شما زندگی سالم و دیدگاه مثبتی به محیط پیرامون داشته باشید، شک نکنید …

علایم عاشق شدن مردها و آمادگی آنها برای ازدواج!

[ad_1] عشق یکی از بهترین تجربه هایی می باشد که هر فردی می تواند تجربه …

۱۰ عادت مهمی که میلیاردر‌ها برای پولدار شدن انجام دادند

[ad_1] کسانی که امروزه در صدر ثروتمندترین مردان و زنان جهان قرار دارد لزوماً کلاهبردارانی …

راهکارهای مدیریت استرس و اضطراب در مادران باردار!

[ad_1] استرس و اضطراب همیشه باعث بوجود آمدن بیماری های دیگر در بدن می شود …

چگونه در محیط کار خود یک کارمند موفق باشیم؟

[ad_1] در محیط‌های کاری و مصاحبه‌ها همیشه این را به یاد داشته باشید که شما …

نحوه رفتار با مردهای بی مسئولیت!

[ad_1] داشتن یک شریک همراه در تمام مراحل زندگی می تواند آرزوی هر زنی باشد …

با این ترفند‌ها ۱۲۰ سال عمر کنید!

[ad_1] تقریبا هر روز به اشکال مختلف با جملاتی همچون «جلوگیری از پیری بدن با …

پیشنهادات روانشناسانه موثر برای جاری کردن عشق در زندگی!

[ad_1] هر زوجی که می خواهند یک زندگی پایدار و پر از آرامش داشته باشند …

چگونه بهتر تصمیم گیری کنیم؟

[ad_1] آیا شما نیز از آن دسته افرادی هستید که وقتی می‌خواهید درمورد موضوعی تصمیم …

رنگ موهای شیمیایی و عوارض آن برای جنین!

[ad_1] همانطور که می دانید برای به دنیا آوردن یک نوزاد سالم باید نکات بارداری …

با این رژیم ساده به راحتی وزن خود را کاهش دهید

[ad_1] بر خلاف برجستگی ها و جوش هایی که به طور ناگهانی بر روی صورت …

دوران نامزدی طلایی ترین و بهترین دوران زندگی هر فرد!

[ad_1] دوران نامزدی یکی از مهم ترین دوران های زندگی هر فردی می باشد که …

راز و رمزهای یک ازدواج موفق چیست؟

[ad_1] یک روانشناس بالینی گفت: در ازدواج فقط دو نفر نقش ندارند، نظر خانواده‌ها و …

پیشگیری از درد کمر در حاملگی!

[ad_1] اضافه شدن وزن در دوران بارداری باعث ایجاد کمردرد در میان مادران باردار می …

سحرخیزی دشمن افسردگی

سحرخیزی دشمن افسردگی کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند زنانی که صبح زود از خواب …

با شریک زندگی خود چگونه باید صحبت کنیم؟!

با شریک زندگی خود چگونه باید صحبت کنیم؟! اگر می خواهید یک رابطه منطقی و …

عادات مخربی که جلوی پولدار شدنتان را می‌گیرد!

عادات مخربی که جلوی پولدار شدنتان را می‌گیرد! فقر و بی پولی فقط به معنای …

توصیه های متخصصین برای دوران بارداری!

[ad_1] دوران بارداری یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر زنی می باشد که باید …

۱۰ عادتی که ویژگی های شخصیت شما را آشکار می کند

[ad_1] قدمت بحث درباره ی نحوه ی صحیح قرارگیری دستمال توالت تقریبا به زمان اختراع …

همکاری نکردن همسران در انجام کارهای خانه و امور فرزندان!

همکاری نکردن همسران در انجام کارهای خانه و امور فرزندان!     مفهوم زندگی مشترک …

آموزش خیاطی بدون الگو و خیاطی گام به گام همراه با الگو خانوم عمرانی

  آموزش خیاطی بدون الگو و خیاطی گام به گام همراه با الگو  آموزش خیاطی خیاطی …

چند بازی فوق‌العاده برای رشد مهارت‌های ذهنی و جسمی کودکان

چند بازی فوق‌العاده برای رشد مهارت‌های ذهنی و جسمی کودکان از آن‌جایی‌ که کودکان بیشترین …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.