پنج شنبه , خرداد ۳ ۱۳۹۷
قالب وردپرس درنا توس
خانه / سبک زندگی / اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

[ad_1]

اشتباهات دوران آشنایی پیش از ازدواج

۱۰ اشتباه دوران آشنایی پیش از ازدواج

 

مواردی که در این گزارش به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح‌میشود به‌طور کامل در ازدواج به سبک اسلامی رعایت شده و نشان‌دهنده اینه که علم روان‌شناسی امروز نیز حتی با گرایش‌های اومانیستی به این مسئله رسیده است که باید از اصل و ریشه کارها را درست کرد.

 

بنا بر آموزه‌های انسان‌ساز دین مبین اسلام تشکیل خانواده و محکم کردن بنیان آن زمینه‌ساز جامعه‌ای متعالی و روبه رشد است که این شاکله بسیار مهم و حیاتی امروز به انحای مختلف و تحت تأثیر امواج مخرب افکار التقاطی و منحرف دچار یک آشفتگی حیرت‌انگیز شده است.

هنگامی ‌که به علل عدم رغبت جوانان به ازدواج نگاه کرده و یا دلایل طلاق‌های گسترده را در جامعه رصد می‌کنیم و با نگاهی جامعه‌شناسانه و دقیق این پدیده را مورد بررسی قرار می‌دهیم به‌خوبی پی می‌بریم که علت‌العلل تمام این بدبختی‌ها دور شدن از فرهنگ اصیل اسلامی است.

 

اینکه ما می‌گوییم فرهنگ اصیل اسلامی انسان‌ساز و جامعه‌ساز است یک اغراق نیست بلکه نوع نگاه به انسان و شناخت عمیق بشر و نیازهای گوناگون آن به‌گونه‌ای است که به‌صورت ریشه‌ای به مسائل انسانی پرداخته و تعالی انسان را حتی پس از مرگ نیز دنبال کرده است؛ امری که در دنیای غرب ابتر و ناقص جلوه کرده است.

 

امروز همان روان‌شناسی متفکران غربی در بیشتر موارد به راهکارهایی برای زندگی بهتر بشر رسیده‌اند که سال‌ها پیش بزرگان و علمای ما و به‌ویژه پیامبر بزرگوار اسلام و ائمه هدی به آن اشاره‌های دقیق داشته‌اند و درواقع غربی‌ها آموزه‌های اصیل فرهنگ اسلامی و ایرانی را امروز در غالب نظریه‌های گوناگون به خود ما صادر می‌کنند.

 

مقوله ازدواج یکی از مقوله‌هایی است که در اسلام به آن توجه ویژه شده و در کلام بزرگان ما برای تعالی و سعادت حقیقی فرد یک اصل غیرقابل‌انکار است که متأسفانه در سال‌های اخیر تحت تأثیر تفکرات منحط و التقاطی و امواج تخریب‌گر و رواج فرهنگ اشتباه اشرافی گری روزبه‌روز در جامعه کم‌رنگ‌تر شده و از بین رفته است.

 

در این نوشته تلاش ما باز کردن مقوله ازدواج از دیدگاه دین اسلام نیست چراکه این مقوله مجالی فراخ‌تر می‌طلبد تا بتوان حق موضوع را ادا کرد،

 

اما سعی شده به آسیب‌شناسی ازدواج در دوران آشنایی پرداخته و با استفاده از نظریات یک روان‌شناس بالینی این آسیب‌ها را شناسایی و معرفی کنیم؛ باشد که مورد پسند مخاطبان جوان ما قرار گیرد.

 

همگان می‌دانند که دوران آشنایی در ازدواج یکی از مهم‌ترین دوره‌ها است به‌نحوی‌که اگر به شکل منطقی و اصولی طی شود زمینه‌ساز ازدواجی موفق خواهد بود که متأسفانه در بیشتر موارد به دلیل عدم مهارت و سهل‌انگاری‌های زوج‌ها، آن‌طور که شایسته است شناخت کافی در این دوران به دست نیامده است.

 

یک روان‌شناس بالینی درباره دوران آشنایی می‌گوید: در دوران نامزدی ۱۰ اشتباه را در مسائل روان‌شناسی مطرح می‌کنند که دختر و پسر باید مواظب آن باشند.

 

سالم جعفری با اشاره به اشتباهات دوران نامزدی اظهار داشت: عدم پرسیدن سؤالات کافی، نادیده گرفتن نشانه‌ها، سازش عجولانه، تسلیم نیازهای جنسی شدن،

 

مورد توجه قرار گرفتن مادیات، تعهد مقدم بر تفاهم، تردیدها را نادیده گرفتن، باور اینکه بعد ازدواج مشکلات کمتر می‌شود، باور اینکه بعد از ازدواج طرف مقابل را تغییر می‌دهم و تفاهم را بر علاقه و محبت مقدم دانستن، ۱۰ اشتباه بزرگ دوران آشنایی است.

 

اشتباه نخست این است که در این دوران سؤال‌های کافی پرسیده نمی‌شود چراکه می‌ترسیم اگر سؤال بپرسیم جنبه عاشقانه رابطه زیر سؤال برود و در برخی موارد نمی‌خواهیم جواب سؤال‌ها را بدانیم و می‌ترسیم همین سؤال را از خودمان هم بپرسند و گاهی نیز در اصل نمی‌دانیم چه باید بپرسیم.

 

ما در دوران آشنایی به اطلاعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیاز داریم که اطلاعات سخت‌افزاری شامل وضعیت جسمانی، امکاناتی که برای ازدواج نیاز است، کار، شغل و …

 

می‌باشد و اطلاعات نرم‌افزاری نیز شامل اخلاقیات است که جز در دوران آشنایی نمی‌تواند خود را نشان دهد مانند سلوک اخلاقی و نحوه برخورد شخص با محیط اطراف و… که باید به‌دقت این موارد را مدنظر داشت.

 

جعفری در پاسخ به این پرسش که آیا با نخستین اشتباه یا دروغ گفتن طرف مقابل می‌توان در موردش نظر قطعی داد یا خیر اظهار داشت: با تهیه یک دفترچه یادداشت نخستین دروغ گفتن یا اشتباه را یادداشت می‌کنیم

 

و اگر این مورد تکرار شد، با مراجعه به یادداشت قبلی باید ببینیم این یادداشت تائید می‌شود یا نه و یا اینکه اگر می‌خواستیم بدانیم که فرد عصبی هست یا نه باید ببینیم آیا این رفتار عصبی تکرار می‌شود یا نه؛ اگر تکرار شد آن‌وقت باید در مورد آن تأمل کرد و تصمیم گرفت.

 

وی صداقت، وفاداری، حساسیت، خون گرمی، مهربانی، ملایمت و قابل‌انعطاف بودن، صبوری و متانت را ۹ عامل مهم برای شناخت شریک زندگی عنوان کرد و گفت: ما باید حتی نکات مثبت طرف مقابل را در گوشه ذهنمان یادداشت کنیم تا ببینیم تکرار می‌شود یا نه و پس‌ازآن قضاوت کنیم.

 

متأسفانه در دوران آشنایی، زوج‌های جوان نشانه‌ها را نادیده می‌گیرند چراکه در این دوره دچار یک بیماری به نام توجیه می‌شویم. برای نمونه یکی از طرف‌ها به‌وضوح نشان می‌دهد

 

که مشکل اخلاقی دارد اما طرف مقابل برای خودش این را توجیه می‌کند که وی در دوران کودکی، سختی‌های بسیاری را متحمل شده است.

 

گاهی دیده می‌شود که زوج رفتار نادرست و نابهنجار نامزدش را با انسان‌های دیگر می‌بیند اما به دلیل اینکه به وی لبخند می‌زند، برای خود توجیه می‌کند که نامزدش در سخت‌ترین شرایط به او لبخند می‌زند که در اینجا باید گفت که بسیار زود این برخورد نابهنجار به همسر نیز منتقل خواهد شد چراکه پس از مدتی همه‌چیز عادی می‌شود.

 

بنابراین به نشانه‌ها باید توجه کرد چراکه نحوه برخورد شخص با محیط اطراف به‌زودی برای همسر فرد نیز تکرار شده و همین‌گونه خواهد بود.

 

متأسفانه در دوران آشنایی بسیار زود و عجولانه سازش می‌کنیم و خیلی سریع از اعتقادات و دیدگاه‌های خود دست برمی‌داریم و به سمت اعتقادات طرف مقابل می‌رویم که این نیز در زندگی تأثیر مخرب خود را نشان خواهد داد.

 

وقتی یک مشکل در زندگی به وجود می‌آید بسیار زود آن مشکل را می‌پذیرند گویی که این دوران، دوران آشنایی نیست و دوران وصل است که این نیز یکی از اشتباهات بزرگ دوران آشنایی است.

 

این روان‌شناس بالینی به اشتباهی دیگر در دوران آشنایی زوجین اشاره کرد و گفت: اشتباه دیگر باور این مسئله است که بعد از ازدواج مشکلات کم می‌شود و باور اینکه پس از ازدواج طرف مقابل را تغییر می‌دهیم،

 

درصورتی‌که باید دقت کرد که طرف مقابل ما پس از ازدواج بهتر که نخواهد شد هیچ، بلکه ۳۰ درصد نیز بدتر خواهد شد و با افزایش سن و گذر زمان این روند شدت بیشتری خواهد گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه وابستگی‌ها باعث می‌شود که علائم را نبینیم، اظهار داشت: مسئله مهم بعدی تفاهم و توافق است؛ تفاهم یعنی مانند هم هستیم و توافق یعنی کنار هم هستیم

 

که در اینجا باید گفت آنچه مقدم بوده علاقه و محبت است؛ به‌عبارت‌دیگر تفاهم بر تعهد مقدم است یعنی گاهی دیده می‌شود که زوج وظیفه‌شناس و مسؤولیت پذیر بوده، اما تفاهم و علاقه به همسرش ندارد که این نیز مشکل‌ساز خواهد شد.

 

جعفری در ادامه تسلیم نیازهای جنسی شدن را یکی از بدترین اشتباهات دوران آشنایی دانست و افزود: یک هورمونی در بدن انسان ترشح می‌کند که هورمون نوازش و وابستگی است که در شیر مادر نیز وجود دارد

 

و عامل وابستگی فرزند به مادر است و وقتی‌که ارتباطی بین دو نفر به وجود می‌آید، ازنظر علمی ترشح این هورمون در بدن باعث وابستگی دو نفر به یکدیگر می‌شود و آن‌ها در دام وابستگی هورمونی فیزیولوژیک می‌افتند و آن‌وقت فکر می‌کنند که عاشق شده‌اند.

 

اگر در دوره آشنایی رابطه جنسی اتفاق بیفتد درحالی‌که این دوره هنوز به مرحله عرفی و شرعی خود نرسیده است و شناخت کاملی به دست نیامده، این مشکلات به وجود می‌آید.

 

وی تسلیم شدن در برابر زرق‌وبرق مادی را نیز یکی از اشتباهات دوران آشنایی دانست و اظهار داشت: باید اذعان کرد که زرق‌وبرق‌های مادی سخت‌افزارهای زندگی هستند

 

نه نرم‌افزارها که باید بدانیم نرم‌افزارها بیشتر خود را در زندگی نشان می‌دهند تا سخت‌افزارها که متأسفانه در آغاز بیشتر سخت‌افزارها موردتوجه قرار می‌گیرد.

 

با نگاهی به نظریات این روانشناس و بررسی مواردی که به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح شد به‌خوبی پی می‌بریم توصیه‌های اسلام در باب ارتباط و ازدواج چقدر دقیق و موشکافانه عنوان‌شده است.

 

مواردی که در این گزارش به‌عنوان اشتباهات دوران آشنایی مطرح‌شده به‌طور کامل در ازدواج به سبک اسلامی رعایت شده و نشان‌دهنده این است که علم روان‌شناسی امروز نیز حتی با گرایش‌های اومانیستی به این مسئله رسیده است که باید از اصل و ریشه کارها را درست کرد.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

یک ترفند زنانه برای داشتن یک رابطه جنسی بهتر!

یک ترفند زنانه برای داشتن یک رابطه جنسی بهتر! رابطه جنسی بخش مهمی در زندگی …

نکته‌ هایی درباره خانه‌ تکانی در دوران بارداری!

نکته‌ هایی درباره خانه‌ تکانی در دوران بارداری! به ماه های آخر سال که می‌رسیم، …

آیا همسر خیانتکار دوباره دست به خیانت خواهد زد؟

آیا همسر خیانتکار دوباره دست به خیانت خواهد زد؟   وقتی با کسانی که طعم …

رفع حالت تهوع در مادران باردار با روش هایی سریع و ساده!

رفع حالت تهوع در مادران باردار با روش هایی سریع و ساده!   بیشتر مادران …

شیوه های ابراز عشق که هر زوجی باید بداند!

شیوه های ابراز عشق که هر زوجی باید بداند! از آن‌جایی که اولویت‌ها و ترجیحات …

لکه بینی در دوران حاملگی چه علتی دارد و چه باید کرد؟!

لکه بینی در دوران حاملگی چه علتی دارد و چه باید کرد؟!

لکه بینی در دوران حاملگی چه علتی دارد و چه باید کرد؟!   لکه بینی …

قلب جنین در چند هفتگی می تپد؟

قلب جنین در چند هفتگی می تپد؟

قلب جنین در چند هفتگی می تپد؟ مهم ترین علت نگرانی مادران باردار نبودن جنین …

۱۲ گیاهی که نگهداری‌شان در خانه به حفظ سلامت شما کمک می‌کند

۱۲ گیاهی که نگهداری‌شان در خانه به حفظ سلامت شما کمک می‌کند   یک گیاه …

مکیدن انگشت در کودکان و ۹ توصیه درباره آن

مکیدن انگشت در کودکان و ۹ توصیه درباره آن اینکه تصویر سونوگرافی، فرزند آینده‌تان را …

۶ کاری که پسرا قبل از ورود به یک رابطه باید بداند؟!

[ad_1] میهن تاز سرگرمی آرایش و زیبایی پزشکی تغذیه اخبار مجموعه : نامزدی، عقد و …

آیا بیمار مبتلا به HIV مثبت می تواند باردار شود؟!

آیا بیمار مبتلا به HIV مثبت می تواند باردار شود؟! یک فرد HIV مثبت می …

راه کارهایی برای ارگاسم بهتر و رسیدن به اوج لذت جنسی

راه کارهایی برای ارگاسم بهتر و رسیدن به اوج لذت جنسی ارگاسم بهتر و رسیدن …

رنگ سال ۲۰۱۸ و اصول به‌کارگیری آن در مُد و دکوراسیون

[ad_1] رنگ سال ۲۰۱۸ و هارمونی‌های آن نه‌تنها به افراد در انتخاب لباس یا طراحی …

چگونه تهوع بارداری را کم کنیم؟

[ad_1]        میهن تاز:تهوع بارداری از مواردی است که بیشتر زنان باردار با …

غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها با ۱۱ راهکار عملی و نتیجه‌بخش

[ad_1] لطفا منتظر باشید… × × ورود با فیســبوک ورود با گـوگـــل [ad_2] لینک منبع …

صرفه جویی در مصرف آب با ۳۱ نکته ساده اما هوشمندانه

[ad_1] لطفا منتظر باشید… × × ورود با فیســبوک ورود با گـوگـــل [ad_2] لینک منبع …

در رابطه جنسی بانوان چه میخواهند؟

[ad_1] در رابطه جنسی خانم ها چه می خواهند؟     میهن تاز:: برای داشتن …

ترفندهای عالی برای فراموش کردن عشق سابق!

[ad_1] پس از یک رابطه از دست رفته عاطفی در موقعیتی قرار می‌گیرید که احساس …

آیا دوقلوزایی ربطی به سن دارد؟

[ad_1]       به گزارش میهن تاز: بارداری بالای ۳۵ سال احتمال بارداری دوقلویی …

دکوراسیون اتاق نوزاد؛ چند نکته ساده اما لازم که باید به آن توجه کنید

[ad_1] با اضافه‌شدن یک فرزند جدید به جمع خانواده، والدین باید تصمیمات بی‌شماری اتخاذ کنند …

علائم افسردگی در نوجوانان و راه‌‌های درمان آن

[ad_1] نوجوانان با فشارهای زیادی مواجه هستند. از تغییراتی که به‌خاطر دوره‌ی بلوغ به وجود …

۵ تصور نادرستی که باعث هدر رفتن فرصت‌های زندگی‌مان می‌شود

[ad_1] بسیاری از کسانی که نوجوانی و جوانی را پشت سر گذاشته‌اند و وارد دوره‌ی …

حقایقی درباره اوج لذت جنسی زنان؟!

[ad_1] زنان و حقایقی درباره اوج لذت جنسی ؟!     برای رسیدن یک زن …

پاک کردن لکه فرش؛ چگونه انواع مختلف لکه‌های فرش را به‌آسانی پاک کنیم؟

[ad_1] حتما شما هم تا‌‌به‌حال برای پاک کردن لکه‌های غذا، جوهر یا چای روی فرش …

تشخیص بارداری خارج از رحم

[ad_1] مهمترین کارها در زمان حاملگی خارج از رحم   بارداری و سلامت مادر و …

مصرف قرص های مکمل در بارداری و ارتباط آن با بیماری اوتیسم!

[ad_1] آیا مصرف مکمل‌ها قبل و در طول بارداری خطر تولد نوزاد مبتلا به بیماری …

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی برای نصب آن

[ad_1] دکوراسیون داخلی منزل و چیدمان وسایل تزئینی در آن، یکی از چالش‌هایی است که …

هر آنچه درباره پرده بکارت باید بدانید!

[ad_1] میهن تاز سرگرمی آرایش و زیبایی پزشکی تغذیه اخبار مجموعه : دانستنی های جنسی …

۷ کاری که بعد از بیدارشدن از خواب نباید انجام دهید

[ad_1] یک صبح خوب می‌تواند کل روزتان را بسازد. برای آنکه صبح‌تان را به بهترین …

چگونه در یک رابطه عاطفی‌ حسادت خود را کنترل کنیم؟

[ad_1] اگر در رابطه‌ای عاطفی هستید، کمی حس حسادت نسبت به روابط طرف مقابل با …

پاسخ دهید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.