قالب وردپرس درنا توس

الزام به تنظیم سند رسمی

[ad_1]

الزام به تنظیم سند 

مبنای حقوقی دادخواست
بر اساس قانون ثبت، ثبت کلیه معاملات و عقود راجع به عین و یا منافع املاکی که سابقه ی ثبتی دارند، اجباری است و اگر این معاملات به صورت عادی تنظیم شود، نزد دادگاه و ادارات دولتی اعتبار ندارند.
بنابراین اگر معامله ی عادی مانند بیع، هبه و صلح در خصوص یک ملک منعقد شود،تا زمانی که این معامله به صورت رسمی ثبت نشده است، در دادگاه و ادارات دولتی اعتبار ندارد.
حال اگر چنین قراردادی به صورت عادی تنظیم شود، طرفی که مبایعه نامه به نامش تنظیم شده است، می تواند الزام مالک ملک را به تنظیم سند رسمی انتقال از دادگاه بخواهد .
اگر چه در برخی از قراردادهای عادی، زمان و موعد مشخصی برای تنظیم سند رسمی انتقال در دفترخانه پیش بینی می شود; اما اگر چنین موعدی هم در قرارداد پیش بینی نشده باشد ، با توجه به الزام قانونی به ثبت این معاملات، می توان دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی انتقال را تقدیم کرد .

طرفین دعوا
در دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، خواهان، خریدار ملک است و خوانده در وهله ی اول کسی است که مالکیت ملک را به خواهان از طریق مبایعه نامه عادی منتقل کرده است. به عنوان مثال: در قرارداد فروش ملک ، فروشنده اولین خوانده محسوب می شود; اما گاهی ممکن است فروشنده، مالک رسمی ملک نباشد و در اداره ثبت اسناد، مالک رسمی، شخص دیگری باشد. در چنین حالتی باید علاوه بر فروشنده، مالک اصلی هم به عنوان یکی از خواندگان، طرف دعوا قرار داده شوند.

مرجع صالح برای رسیدگی
کلیه دعاوی راجع به ملک، باید در دادگاه محل وقوع ملک، مطرح شود.

نحوه اجرای رای
پس از آن که رای الزام به تنظیم سند رسمی قطعی شد، اجراییه صادر و دادگاه ابتدا به محکوم علیه ابلاغ می کند که ظرف مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه حاضر و ملک را  به نام محکوم له منتقل کند. اگر محکوم علیه در دفترخانه حاضر نشد، با تقاضای سردفتر اسناد رسمی نماینده دادگاه در دفترخانه حاضر می شود و ملک را به نام محکوم له منتقل می کند .

نوشته الزام به تنظیم سند رسمی اولین بار در مرکز جامع اطلاع رسانی مباشر پدیدار شد.

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

مطلب پیشنهادی

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی) ملک مشاعی به ملکی گفته می شود که چند …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.