قالب وردپرس درنا توس

خودتان سیم شارژر لپ تاپ را تعمیر کنید

خودتان سیم شارژر لپ تاپ را تعمیر کنید

 

شارژر لپ تاپ یکی از وسایلی است که استهلاک زیادی دارد. چنانچه زیاد اهل استفاده از لپ تاپ باشید، باید شارژر را مدام با خودتان جابجا کنید. این جابجایی‌های مکرر و البته پیچیدن و باز کردن مرتب سیم شارژر، استهلاک شارژر را بشدت افزایش می‌دهد. اولین چیزی که در شارژر کهنه و پوسیده می‌شود، سیم آن است. چنانچه جلوی یک پوسیدگی و یا شکاف کوچک در سیم شارژر را نگیرید، سیم شارژر کلاً قطع می‌شود و دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

در این درست کردننی آموزش تعمیر شارژر لپ تاپ را برایتان آماده کرده ایماین قسمت سیم شارژر آسیب پذیرترین قسمت شارژر است

در این درست کردننی روش بسیار آسان و سریعی برای تعمیر سیم‌های خراب شارژر لپ تاپ را برایتان آماده کرده ایم تا با استفاده از آن بتوانید در هزینه‌هایتان صرفه جویی کنید.

گام اول: ابزار موردنیاز

گیره یا پرسدستگاه لحبممولتی مترپیچ گوشتی، سیم بر و چاقوچسب حرارتی و چسب قطره ای

  1. پرس (یا هر ابزار دیگری که آجر شارژر را نگه دارد)
  2. دستگاه لحیم
  3. مولتی متر (بهتر است مولتی متر داشته باشید اما ضرورتی هم ندارد)
  4. پیچ گوشتی
  5. سیم بر
  6. چاقو
  7. چسب حرارتی
  8. چسب قطره ای
  9. هیت شرینک یا چسب عایق

گام دوم: کابل‌ها را جدا کنید

کابل ولتاژ بالا و کابل ولتاز پایینکابل ها را جدا کنید

قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که شارژر به لپ تاپ یا پریز برق وصل نیست. اکثر شارژرها دو سیم یا کابل دارند؛ یکی از کابل‌ها به لپ تاب وصل می‌شود که ” کابل ولتاژ پایین ” نام دارد و دیگری به پریز وصل می‌شود که ” کابل ولتاژ بالا ” نام دارد.

هشدار: هنگام تعمیر با مداری کار خواهید کرد که ممکن است برق داشته باشد. به هیچکدام از قطعات یا پایه‌های آنها دست نزنید مگر آنکه با آن قطعه آشنایی داشته باشید. این یک تعمیر ساده است که نیاز به دانش الکترونیک ندارد و برای انجام آن فقط کافی است با لحیم کاری آشنا باشید. بنابراین چنانچه با قطعات الکترونیکی آشنایی ندارید جز مواردی که در آموزش ذکر شده به هیچ چیز دیگر دست نزنید. باز هم تکرار می‌کنیم که هیچوقت نباید شارژری که یکی از کابل‌هایش به دستگاه یا پریز متصل است را تعمیر کنید.

حالا سراغ آموزش تعمیر می‌رویم:

اول باید کابل ولتاژ بالا را از آجر شارژر جدا کنید (چنانچه مدل شارژر این امکان را به شما می‌دهد). سپس کابل ولتاژ پایین را از پایین قسمتی که پوسیده است ببرید. دقت کنید که قسمت پوسیده کابل ولتاژ پایین باید به آجر شارژر وصل بماند تا بتوانید آن را جدا کنید.

کابل‌های ولتاژ بالا و پایین را در یک جای مطمئن بگذارید.

گام سوم: آجر شارژر را باز کنید

آجر را داخل گیره بگذاریدبا چاقو دور آجر را ببرید

آجر شارژرهای مختلف با روش‌های مختلف بسته می‌شوند. برخی از آنها پیچ شده اند، برخی چسبانده شده اند، برخی زبانه دارند و نمونه‌هایی هم هستند که جوش خورده اند. نحوه باز کردن آجر شارژر به روش بسته شدن آن بستگی دارد اما اکثر نمونه‌های موجود یا چسبانده شدند یا جوش خورده اند.

برای باز کردن آجر چسبانده شده یا جوش خورده، اول باید آجر را داخل یک پرس یا گیره محکم کرد. حالا با استفاده از یک چاقو روی محل مهر و موم شده برش‌هایی را ساختن کنید. اینکار را تا زمانی تکرار کنید که پوشش پلاستیکی بیرونی بریده شود. دقت کنید که نباید در اینکار افراط کنید زیرا ممکن است قطعات الکترونیکی داخل آجر آسیب ببینند. این مرحله از کار را باید با صبر و دقت زیادی انجام دهید. اینکار معمولاً حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. در ضمن نباید قسمت‌های نزدیک کابل ولتاژ بالا یا پایین را ببرید و فقط باید روی خطوط افقی و بلند حرکت کنید.

گام چهارم: محفظه را جدا کنید

با پیج گوشتی محفظه را باز کنیداول نیمه بالایی را برداریدسپس نیمه پایینی را بردارید

حالا که دور قسمت‌های مهر و موم شده را بریدید، با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو نیمه بالایی محفظه پلاستیکی را از روی آجر شارژر بلند کنید. چنانچه برای مرحل قبل وقت کافی صرف کرده باشید، جدا کردن پوشش بسیار راحت خواهد بود.

با جدا کردن نیمه بالایی محفظه می‌توانید نیمه پایینی را هم جدا کنید.

محفظه را هم در یک جای مطمئن بگذارید تا گم نشود.

حالا آجر شارژر بدون محفظه و لخت است.

گام پنجم: لحیم کابل ولتاژ پایین را باز کنید

اتصال کابل به آجر را باز کنیدکابل ولتاز پایین از شارژر جدا شده استآجر بعد از جدا کردن کابل ولتاژ پایین

با استفاده از دستگاه لحیم، لحیم کابل ولتاژ پایین به آجر شارژر را جدا کنید. احتمالاً کابل شارژر شما هم از دو نقطه به آجر وصل شده است. اتصالات را به نوبت قطع کنید و بخاطر بسپارید که کدام سیم به کدام قسمت وصل شده است. در این شارژر اتصالات دور سیم زرد می‌چرخد. دقت کنید که بجز سیم به چیز دیگری دست نزنید.

گام ششم: کابل ولتاژ پایین را لحیم کنید

2 سانت از بالای کابل را لخت کنیدبرای سیمی که عایق ندارد، عایق بسازیدکابل را به آجر شارژر لحیم کنید

کابل ولتاژ پایینی را که در مراحل قبل بریدید بردارید و ۲٫۵ سانتیمتر از سیم‌های داخلی را لخت کنید. راحت ترین راه برای جدا کردن پوشش کابل این است که دور آن را با یک چاقوی ظریف را ببرید و سپس آن را بیرون بکشید.

با استفاده از سیم لخت کن، یک سانتیمتر از عایق سیم‌های داخلی عایق شده را جدا کنید. احتمالاً این سیم‌ها از نوع ۱۶ AWG خواهند بود.

شارژری که در تصویر می‌بینید فقط یک سیم عایق شده دارد. چنانچه هر دو رشته سیم کابل عایق شده اند، ۱ سانتیمتر از عایق سیم دوم را هم جدا کنید. از آنجاییکه سیم دوم ما عایق ندارد، آن را با استفاده از هیت شرینک یا چسب عایق بپوشانید.

حالا باید این سیم‌ها را به جای سیم پوسیده به آجر شارژر لحیم کنید. دقت کنید که سیم‌های کابل را درست سر جایشان وصل کنید.

گام هفتم: محفظه آجر را ببندید

آجر را داخل نیمه پایینی محفظه بگذاریدبا چسب محفظه را محکم کنید

آجر شارژر را داخل نیمه پایینی محفظه قرار دهید. کمی‌چسب قطره ای در محل اتصال دو نیمه که بریزید و نیمه بالایی محفظه را به آرامی‌سرجایش بگذارید. احتمالاً باید آجر را دوباره داخل گیره بگذارید تا کاملاً سفت شود.

گام هشتم: محل اتصال کابل سیم را بپوشانید

با چسب حرارتی اتصال کابل ولتاژ پایین را محکم کنیدبا چسب حرارتی اتصال کابل ولتاژ پایین را محکم کنید

برای تقویت اتصال کابل ولتاژ پایین می‌توانید از قطعات کابل پوسیده استفاده کنید یا با چسب حرارتی دور سیم را بپوشانید. در این قسمت هرچه از چسب زیادتری استفاده کنید و پوشش دور سیم را کلفت تر کنید، بهتر است. دقت کنید که سر کابل کاملاً به آجر شارژر چسبیده باشد.

گام نهم: شارژر را امتحان کنید

با مولتی متر ولتاژ شارژر را اندازه بگیریدبا مولتی متر ولتاژ شارژر را اندازه بگیرید

حالا کابل ولتاژ بالا را به شارژر وصل کنید و شارژر را به برق بزنید.

با استفاده از مولتی متر ولتاژ فیش برق متحد المرکز سر کابل ولتاژ پایین را بررسی کنید. مقدار ولتاژ باید نزدیک به ولتاژ اسمی‌آجر شارژر باشد. برای شارژری که ما تعمیر کردیم، ولتاژ اسمی‌۱۹V بود و می‌بینید که مقدار ولتاژ تقریباً همین قدر است.

برای پیدا کردن ولتاژ اسمی‌شارژرتان باید برچسب روی آجر شارژر را بخوانید.

چنانچه همه چیز را طبق آموزش انجام داده باشید، شارژر آماده استفاده است.

 

مطلب پیشنهادی

چگونه ایمیل تایید را در وردپرس حذف کنیم؟

چگونه ایمیل تایید را در وردپرس حذف کنیم؟   در سیستم وردپرس به صورت پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.