جمعه , فروردین ۳۱ ۱۳۹۷
قالب وردپرس درنا توس
خانه / سلامت / راهنمای بچه داری / راولفیا سرپنتینا

راولفیا سرپنتینا

[ad_1]

اطلاعات کلی در مورد راولفیا سرپنتینا – INDIAN SNAKEROOT


اسامی دیگر: Ajmaline, Arbre aux Serpents, Arbre de Serpents, Bois de Couleuvre, Chandrika, Chota-Chand, Covanamilpori, Dhanburua, Pagla-Ka-Dawa, Ophioxylon serpentinum, Patalagandhi, Racine de Couleuvre, Racine de Serpent, Rauwolfia, Rauwolfae Radix, Rauwolfia Serpentina, Serpiria, Rauwolfiawurzel, Rauvolfia serpentina, Sarpagandha, Sarpgandha, Serpentaire de l’Inde, Serpentine, Serpentine-Wood, Serpiria, She Gen Mu.


راولفیا سرپنتینا یکی از انواع گیاهان می باشد. ریشه ی این گیاه برای ساخت داروهای پزشکی مصرف می شود.

راولفیا سرپنتینا برای درمان فشار خون ملایم، عصبانیت، مشکلات خواب (بی خوابی)، اختلالات روانی مثل جنون و اختلالات روانی شدید استفاده می شود. این گیاه همچنین برای آرام کردن جای نیش مار و انواع خزندگان، درمان تب، یبوست، تب روده یا بیماری های روده ای همراه با تب، بیماری های کبدی، مفاصل دردناک (روماتیسم)، احتباس مایع (ادم)، صرع، و همچنین به عنوان تقویت کننده برای ضعف های عمومی بدن استفاده می شود.

یکی از مواد شیمیایی موجود در این گیاه مانند داروی رزرپین می باشد. رزرپین برای درمان فشار خون خفیف تا ملایم، شیزوفرنی و درمان بعضی از علائم کاهش گردش خون استفاده می شود.

راولفیا سرپنتینا در بدن چگونه عمل می کند؟

راولفیا سرپنتینا حاوی یک ماده ی مانند رزرپین هست که باعث کاهش تعداد ضربان قلبی و فشار خون می شود.


کاربردها و اثربخشی راولفیا سرپنتینا

شواهد کافی برای اثبات اثربخشی این گیاه در موارد زیر وجود ندارد

 • مشکلات خواب (بی خوابی): شواهد اولیه نشان می دهد که راولفیا سرپنتینا همراه با دو گیاه دارویی دیگر در غالب یک ترکیب خاص می تواند به درمان مشکلات بی خوابی کمک کند.
 • عصبانیت
 • اختلالات روانی مانند شیزوفرنی
 • تب
 • دردهای مفصلی
 • فشار خون خفیف
 • یبوست
 • مشکلات کبدی
 • گرفتگی در ناحیه پا به خاطر کاهش گردش خون

شواهد بیشتری برای اثبات اثربخشی این گیاه در موارد بالا مورد نیاز می باشد.


بررسی عوارض جانبی مصرف راولفیا سرپنتینا (INDIAN SNAKEROOT)

مصرف عصاره ی استاندارد راولفیا سرپنتینا که زیر نظر متخصصین و داروسازهای آموزش دیده تهیه شده شده باشد، احتمالا بی خطر و بدون عوارض جانبی می باشد. عصاره ی استاندارد راولفیا سرپنتینا حاوی یک مقدار مشخصی از دارو می باشد. مقدار رزرپین و مواد شیمیایی دیگر موجود در راولفیا سرپنتینا از یک گیاه تا گیاه دیگر ممکن است متفاوت باشد. از آنجایی که رزرپین و مواد شیمیایی دیگر موجود در این گیاه ممکن است خیلی سمی باشند، دوز مصرفی این گیاه باید کاملا اندازه گیری شود و عوارض جانبی آن توسط یک متخصص و مشاور پزشکی کاملا بررسی شود. عوارض جانبی این گیاه ممکن است از عوارض خفیف تا خطرناکی مثل گرفتگی بینی، گرفتگی معده، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، خواب آلودگی، تشنج، علائمی مانند پارکینسون و کما تغییر کند. مصرف این گیاه زمان پاسخ دهی به محرک ها را کند می کند. بنابراین بهتر است زمان رانندگی و کار با ماشین آلات سنگین استفاده نشود.

خوددرمانی توسط این گیاه خطرناک می باشد.

ملاحظات و هشدارها

بارداری و شیردهی: مصرف راولفیا سرپنتینا در دوران بارداری خطرناک می باشد. مواد شیمیایی موجود در این گیاه ممکن است باعث ایجاد نقص های مادرزادی در جنین شود. مصرف راولفیا سرپنتینا در دوران شیردهی نیز خطرناک می باشد. مواد شیمیایی موجود در این گیاه از طریق شیر مادر به بدن جنین انتقال یافته و باعث آسیب به نوزاد می شود.

شوک درمانی (درمان با الکتروشوک،ECT،): راولفیا سرپنتینا نباید توسط افرادی که تحت درمان با الکتروشوک هستند استفاده شود. از مصرف این گیاه حداقل یک هفته قبل از برنامه ی درمانی خود توسط ECT خودداری فرمایید.

سنگ کیسه صفرا: راولفیا سرپنتینا می تواند بیماری های کیسه صفرا را بدتر نماید.

زخم های روده، معده و زخم های کولیت: حتی اگر یکی از این بیماری ها را دارید، این گیاه را مصرف نکنید.

حساسیت به رزرپین یا داروهای مشابه ای که آلکلوئید های روالفیا (rauwolfia alkaloids) شناخته می شوند: اگر حساسیت به این انواع دارو دارید از مصرف این گیاه خودداری فرمایید.

افسردگی: اگر افسردگی یا تمایل به خودکشی دارید از مصرف این دارو خودداری فرمایید.

وجود توموری در غدد فوق کلیوی که باعث فشار خون بالای خطرناکی می شود (فئوکروموسیتوم): اگر با این بیماری درگیر هستید از مصرف گیاه راولفیا سرپنتینا خودداری فرمایید.

جراحی: راولفیا سرپنتینا سرعت پیام ها را در سیستم عصبی افزایش می دهد. یک سری نگرانی های وجود دارد مبنا براین که این افزایش سرعت، ممکن است مداخلاتی در افزایش ضربان قلب و فشار خون در حین جراحی شود. حداقل دو هفته قبل از زمان عمل خود از مصرف این گیاه بپرهیزید.


بررسی تداخلات دارویی راولفیا سرپنتینا

تداخلات شدید: از مصرف همزمان داروهای زیر با گیاه راولفیا سرپنتینا جدا خودداری فرمایید.

 • الکل با این گیاه تداخل دارویی دارد.

الکل باعث ایجاد حس خواب آلودگی و گیجی می شود. راولفیا سرپنتینا هم همین اثر را در بدن دارد. مصرف بالای این گیاه همزمان با الکل ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی شدیدی شود.

 • دیگوگسین (Lanoxin) با این گیاه تداخل دارویی دارد.

دیگوگسین کمک می کند ضربان قلب قوی تر زده شود. راولفیا سرپنتینا باعث می شود ضربان قلب کم شود. مصرف راولفیا سرپنتینا همراه با دیگوگسین ممکن است اثربخشی دیگوگسین را کاهش دهد. اگر دیگوگسین مصرف می نمایید از مصرف این گیاه خودداری فرمایید.

 • لوادوپا با راولفیا سرپنتینا تداخل دارویی دارد.

لوادوپا برای بیماری پارکینسون استفاده می شود. مصرف این گیاه همزمان با لوادوپا ممکن است باعث کاهش اثربخشی لوادوپا شود. هنوز مشخص نیست که چرا این تداخل انجام می شود. بنابراین بهتر است اگر لوادوپا مصرف می نمایید، از مصرف این گیاه خودداری فرمایید.

 • داروهای ضد افسردگی MAOIs با این گیاه تداخل دارویی دارد.

راولفیا سرپنتینا حاوی ماده ی شیمیایی می باشد که روی بدن اثر دارد. این ماده ی شیمیایی ممکن است باعث افزایش ایجاد عوارض جانبی بعضی از داروهای ضد افسردگی شود.

بعضی از این داروها عبارتند از فنلزین (Nardil)، ترانیل سیپروماین (Parnate) و … .

 • داروهای آنتی سایکوتیک با این گیاه تداخل دارویی ایجاد می نماید.

به نظر می رسد گیاه راولفیا سرپنتینا اثر آرام بخش در بدن داشته باشد. داروهایی که برای بیماری های روانی استفاده می شود نیز اثر آرام بخش دارند. مصرف گیاه راولفیا سرپنتینا همراه با بعضی از این داروها ممکن است باعث افزایش ایجاد عوارض جانبی داروهای آنتی سایکوتیک شود.

بعضی از این داروها عبارتند از: کلرپرومازین (Thorazine)، کلوزاپین (Clozaril)، فلوفنازین (Prolixin)، هالوپریدول (Haldol)، اولانزاپین (Zyprexa)، پرفنازین (Trilafon)، پروکلرپرازین (Compazine)، کوتیاپین (Seroquel)، ریسپریدون (Risperdal)، تیوریدازین (Mellaril)، تیوتیگزن (Navane) و … .

 • پروپانولول (Inderal) با راولفیا سرپنتینا تداخل دارویی ایجاد می کند.

پروپانولول برای کاهش فشار خون استفاده می شود. به نظر می رسد گیاه راولفیا سرپنتینا فشار خون را کاهش دهد. مصرف همزمان این دو ماده با هم ممکن است باعث کاهش شدید فشار خون شود.

 • داروهای آرام بخش (باربیتورات ها) با گیاه راولفیا سرپنتینا تداخل دارویی ایجاد می کند.

مصرف راولفیا سرپنتینا ممکن است باعث خواب آلودگی و گیجی شود. داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند داروهای آرام بخش نامیده می شوند. مصرف این داروها با گیاه راولفیا سرپنتینا ممکن است باعث خواب آلودگی شدید شود.

 • داروهای محرک با گیاه راولفیا سرپنتینا تداخل دارویی ایجاد می کند.

داروهای محرک سرعت پیام رسانی را در سیستم عصبی بالا می بردند. با این افزایش سرعت در سیستم عصبی، داروهای محرک، احساس متلاطم بودن و ضربان قلب در انسان ایجاد می کنند. مصرف راولفیا سرپنتینا همچنین می تواند سرعت سیستم عصبی را افزایش دهد. مصرف همزمان این گیاه با داروهای محرک می تواند باعث مشکلات جدی مانند افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون شود. بنابراین بهتر است از مصرف همزمان داروهای محرک با این گیاه خودداری فرمایید.

بعضی از داروهای محرک عبارتند از: diethylpropion (Tenuate), اپی نفرین، فنترمین (Ionamin)، سودوافدرین (Sudafed) و انواع دیگر.

تداخلات نسبی: با احتیاط این داروها را با گیاه راولفیا سرپنتینا مصرف نمایید.

 • افدرین با این گیاه تداخل دارویی دارد.

افدرین باعث می شود که سرعت سیستم عصبی افزایش یافته و انسان احساس متلاطم بودن داشته باشد. راولفیا سرپنتینا می تواند باعث آرامش شده و خواب آلودکی ایجاد می کند. مصرف این گیاه با افدرین ممکن است باعث کاهش اثر افدرین شود.

 • داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک با گیاه راولفیا سرپنتینا تداخل دارویی ایجاد می کند.

مصرف بعضی از انواع داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک ممکن است اثر مصرف گیاه راولفیا سرپنتینا را کاهش دهد.

بعضی از این داروها عبارتند از: آمیپریپتیلین (Elavil)، ایمیپرامین (Tofranil) و … .

 • داروهای دیورتیک با این گیاه تداخل دارویی ایجاد می کند.

گیاه راولفیا سرپنتینا روی قلب اثر می گذارد. داروهای دیورتیک باعث کاهش پتاسیم بدن می شوند. کاهش پتاسیم می تواند روی قلب اثر بگذارد و باعث افزایش خطر عوارض جانبی این گیاه در بدن شود.

بعضی از این داروها عبارتند از: کلرتیازید (Diuril)، کلرتالیدون (Thalitone)، فورسماید (Lasix)، هیدروکلرتیازید (HCTZ, HydroDuril, Microzide) و … .


بررسی دوز مصرفی راولفیا سرپنتینا

دوز مصرفی مناسب راولفیا سرپنتینا  بستگی به عواملی از جمله سن مصرف کننده، سلامتی و غیره دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی و کاملی که بتوان براساس آن مقدار مناسب مصرف راولفیا سرپنتینا  را تعیین کرد وجود ندارد. به یاد داشته باشید که الزاما مصرف گیاهان دارویی بی خطر و بدون عوارض جانبی نمی باشد و توجه به میزان مصرف آنها، حائز اهمیت می باشد. در زمان مصرف، اطمینان حاصل کنید که براساس دستوالعمل روی شیشه گیاهان دارویی عمل می کنید. حتما قبل از مصرف با مشاور پزشکی، داروساز و پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکتر شهبازی: فیبروز بینی چیست؟

[ad_1] به گفته دکتر شهبازی مهمترین مشکل در جراحی بینی های گوشتی که زیباجو به …

ورزش موسیقی

[ad_1] بدانیم: تطابق حرکت با گفتار به کودک کمک می کند، با آهنگ حرکت کرده …

راههای مراقبت از دندانهای نوزاد

[ad_1] خوب حالا که دندان‌های کودک شما در حال رشد است، باید به فکر مراقبت …

جشن تولد برای کودکان کم سن گیج کننده است

[ad_1] جشن تولد برای کودکان , کودکان کم سن دنیا را به گونه ای متفاوت …

۱۱ مورد که نقص توجه – بیش فعالی بزرگسالی را بدتر می کند

[ad_1] با تضعیف حافظه شما ، نقص توجه بیشتر خود را نشان می دهد. فعالیت بدنی …

عوارض وجود تلویزیون در اتاق کودک

[ad_1] تمام پدر و مادرها علاقه دارند امکانات رفاهی کاملی برای کودکان خود فراهم کنند. …

پرتاب کردن نوزاد به سمت بالا چه عوارضی دارد؟

[ad_1] متاسفانه برخی افراد عادت دارند برای ایجاد شادی در نوزاد او را به سمت …

روشی برای بهبود زندگی جنسی خانم‌های یائسه

[ad_1] دوران یائسگی , تحقیق جدیدی بیان می‌کند زنانی که در اوایل یائسگی (Early menopause) …

آلوده بودن اسپینرها به سرب

[ad_1] امروزه اسپینرها به یکی از محبوب ترین اسباب بازی ها تبدیل شده اند. با …

بررسی ارتباط شیردهی طولانی با پیشگیری از اگزما در کودکان

[ad_1] شیردهی طولانی , نتایج نشان داد ۰.۷ درصد نوزادانی که مادرشان به آنها شیر …

آمار ابتلا به ویروس اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی

[ad_1]   ویروس ایدز که از طریق روابط جنسی پر خطر و سرنگ های آلوده …

حمایت‌های روانی پس از حادثه

[ad_1]   برخی اوقات حوادثی مانند وقوع زمین لرزه باعث نابودی ساختمان ها و مرگ …

مردان بیشتر بیمار مى شوند یا زنان؟

[ad_1] بیمار شدن مردان , رئیس مرکز تحقیقات بهداشت باروری به موضوع سلامت مردان اشاره …

نجات جان یک انسان نجات جان تمام انسان ها است! (اهدای عضو)

[ad_1] افراد بسیاری وجود دارند که به مرگ مغزی مبتلا می شوند. فرد در اثر …

آیا کارهای خانه لاغرتان می کند؟

[ad_1] کارهای خانه , کارشناسان این یافته‌ها را با تحقیق بر روی بیش از ۱۷ …

ابتلا به ام اس پیامد تلخ داشتن استرس و اضطراب

[ad_1] ام اس از جمله اختلالات خود ایمنی در بدن است که در اثر ابتلا …

عوارض فلاش دوربین برای بینایی نوزادان

[ad_1] فلاش دوربین , فلاش دوربین می تواند عوارض جانبی فراوانی برای سلامت بینایی خردسالان …

اطلاعاتی در مورد بیماری قلبی فیبریلاسیون دهلیزی

[ad_1] افرادی که دچار بیماری قلبی فیبریلاسیون دهلیزی می باشند، ضربان نامنظم قلب باعث بروز …

هیچ کس نباید از درد زانو رنج ببرد

[ad_1] کلینیک ارتوپدی سپید مفتخر است در راستای ارتقاء کیفیت خدمت رسانی، با همکاری شرکت …

تست غربالگری نوکال ترانس لوسنسی  ( NT )

[ad_1] تست غربالگری نوکال ترانس لوسنسی  ( NT ) یا  Nuchal Translucency Screening Test این تست …

سلامت روان در محل کار

[ad_1] در سراسر جهان، بیش از ۳۰۰ میلیون نفر مبتلا به افسردگی هستند که علت …

افزایش سلامت کبد با ترفندهای خوراکی

[ad_1] برای سم زدایی و محافظت بیشتر از کبدتان می توانید از برخی روش های …

آیا مغز متوجه زمان مرگ می شود؟

[ad_1] وقتی که فردی می میرد، ممکن است مغز این زمان را بداند!! محققین بر …

آقایانی که دیر تشکیل خانواده میدهند، در خطر ناباروری هستند

[ad_1] ناباروری مردان , بررسی‌های همسو همچنین نشان داده است فرزندان والدین میانسال و سالمند …

با شایع ترین دلایل شانه درد آشنا شوید

[ad_1] اکثر مردم شانه درد را در طول زندگی خود تجربه می کند. شانه درد …

چرا نباید برای کودکان تلفن همراه بخریم؟

[ad_1] تلفن همراه , کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند با دوستان خود …

دکتر داورنیا متخصص جراحی عمومی و جراح دستگاه گوارش

[ad_1]   دکتر محمود داورنیا، یکی از جراحان متخصص عمومی مطرح کشور است که در …

سرو کوهی یا ارس

[ad_1] اطلاعات کلی در مورد سرو کوهی یا ارس – Juniper اسامی دیگر: اُرس یا وَرس، هُورَس، اَورَس، اُرسا، اَریس،اَرچا و اردوج اسامی لاتین: Baie …

ده راهکار برای بار آوردن دختری با اعتماد به نفس

ده راهکار برای بار آوردن دختری با اعتماد به نفس برای تقویت اعتماد به نفس …

دررفتگی لگن نوزاد + راههای درمان

[ad_1]  دررفتگی لگن نوزاد در ماه های اول زندگی علایم مشخصی ندارد  آیا دررفتگی مادرزادی …

دیدگاهتان را بنویسید