قالب وردپرس درنا توس

فرق اساسنامه و شرکتنامه و اصول معامله با شرکت ها

فرق اساسنامه و شرکتنامه چیست؟ اساسنامه سند هویت شرکت‌هاى تجارتى است. به این معنى که در اساسنامهٔ هر شرکت مشخصات آن از قبیل اسم و موضوع و هدف و سرمایه و مدیران و نحوه انتخاب و وظایف و اختیارات آنها. و چگونگى تعیین جانشین در مواردى که بعضى از آنها فوت نموده و یا محجور گردیده و یا استعفاء کرده و یا صلاحیت او سلب شده باشد، معین و مشخص مى‌شود و به‌طورکلى راه‌کارها و خط‌مشى شرکت در آن قید مى‌گردد و مفاد آن براى همه شرکاء لازم‌الرعایه است.

همه شرکت‌ها باید داراى اساسنامه‌اى باشند. اما شرکت‌نامه مخصوص شرکت‌هاى با مسؤولیت محدود، تضامنى و نسبى مى‌باشد و شرکت‌هاى سهامى و تعاونى نیازى به شرکت‌نامه ندارند و شرکت‌نامه‌ هم نوعى سند رسمى است که بین دو یا چند شریک به‌منظور تشکیل شرکت تجارتى تنظیم مى‌شود و برابر قانون تجارت (ماده ۱۹۷ قانون تجارت) پس از آنکه شرکت تشکیل شد.

در همان ماه اول باید خلاصه شرکت‌نامه و ضمائم آن به وزارت دادگسترى ارسال شود و این سند معتبرى مى‌باشد که مندرجات آن در حقیقت، قسمتى از اساسنامه شرکت است که به‌وسیله قوه قضائیه چاپ گردیده، و در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتى قرار مى‌گیرد و به‌وسیله مؤسسین تنظیم مى‌شود.

خلاصه‌اى از اساسنامه، به‌شرح زیر در آن مندرج مى‌گردد:

۱. نام شرکت

۲. موضوع شرکت

۳. سرمایه شرکت اعم از نقدى و غیرنقدی

۴. میزان سهم‌الشرکه هر یک از شرکاء

۵. تاریخ تشکیل شرکت و مدت آن

۶. اسامى شرکاء یا مؤسسین شرکت با قید مشخصات کامل هر یک و اقامتگاه او

۷. اسامى مدیران شرکت و اختیارات آنها و مشخصات کسانى که حق امضاء دارند

۸. قید مشخصات بازرس یا بازرسان شرکت

۹. تاریخ و نحوه رسیدگى به حساب‌ها و چگونگى تقسیم سود و زیان شرکت

۱۰. انحلال شرکت

۱۱. قید سایر نکاتى که لازم باشد

۱۲. بالاخره شرکت‌نامه باید به امضاء مؤسسین برسد و در دفتر ثبت شرکت‌ها ثبت گرد.

اساسنامه و شرکتنامه و اصول معامله با شرکت ها - فرق اساسنامه و شرکتنامه و اصول معامله با شرکت ها

تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی به چه صورتی است؟

زمان تنظیم قرارداد با اشخاص حقوقی، باید با ملاحظه اساسنامه شرکت و آگهی آخرین تغییرات آن (مندرج در روزنامه رسمی) معلوم شود که آیا شرکت در محدوده موضوع فعالیت خود قصد انعقاد قرارداد دارد یا خیر؟  همچنین مشخص شود چه کسانی دارای نمایندگی و حق امضای اسناد و قرارداد برای شرکت می باشند.

نکات خرید ملک ازشرکت ها

اگر قصد خرید ملک یک شرکت را دارید به چند نکته درهنگام خرید توجه کنید:

١- اساسنامه، آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت را به دقت بررسی نمایید. شخصی که قرارداد را از طرف شرکت امضا میکند حتما باید صاحب امضای مجاز باشد و اختیارات کافی را نیز داشته باشد

٢- حتی الامکان آگهی های ثبتی شرکت را در سایت روزنامه رسمی مشاهده نمایید زیرا ممکن است آگهی های ارایه شده از سوی مدیران شرکت، آخرین تغییرات نباشد

٣- اگر  شرکت ورشکسته باشد معامله شرکت باطل است بنابراین اگر شرکت مشکوک به ورشکستگی است حتی الامکان از معامله  با آن اجتناب کنید. در صورتی که حکم ورشکستگی شرکت صادر شده باشد، می توان از طریق اداره ورشکستگی قوه قضاییه احتمال ورشکسته بودن شرکت را بررسی کنید.

۴- بهتر است فروش ملک شرکت قبل از امضای قرارداد به تصویب هیات مدیره شرکت برسد و هیات مدیره آن را تاییدنماید

۵- هیچ یک از سهامداران شرکت ولو آنکه سهام اکثریت را داشته باشد نمی تواند املاک شرکت را به فروش برساند، مگر آنکه از شرکت وکالت داشته باشد و یا صاحب امضای مجاز شرکت باشد.

۶- علاوه بر امضای صاحبان امضای مجاز، مهر شرکت نیز باید ذیل امضا درج شود و صرف امضای اشخاص صاحب امضای مجاز به تنهایی معتبر نیست.

نوشته فرق اساسنامه و شرکتنامه و اصول معامله با شرکت ها اولین بار در مرکز جامع اطلاع رسانی مباشر پدیدار شد.

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

nasledstvo01 02 310x165 - معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی) ملک مشاعی به ملکی گفته می شود که چند …

پاسخ دهید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.