قالب وردپرس درنا توس

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

ملک مشاعی


به
ملکی گفته می شود که چند مالک داشته باشد.برای خرید ملک مشاع باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

یکی از مالکین به تنهایی نمی تواند کل ملک را به فروش برساند.البته فروش یا اجاره یا اقسام دیگر معاملات به اندازه سهم خود ایرادی ندارد.به شدت توصیه می گردد که از تصرف حقوقی و معاملات در مال مشاع بدون اجازه بقیه شرکا پرهیز کنید.عدم رعایت این موضوع و دست اندازی به سهم شرکا ممکن است منجر به محکومیت در جرائمی نظیر کلاهبرداری گردد.

شریک در ملک مشاع می تواند بدون نیاز به اجازه شریک دیگر، سهم خود را به هر شخص بفروشد. یا اجاره دهد اما امکان تحویل دادن و استفاده از این نوع املاک بدون اجازه سایر شرکا وجود ندارد.

اگر
یکی از مالکین بدون رضایت سایرین در ملک مشاع اقامت داشته باشد، هرکدام از مالکین دیگر می تواند از دادگاه درخواست خلع ید و تخلیه ملک را بنماید.

اگر عرضه و اعیان ملک دارای صرفا ٢ مالک باشد و یکی از مالکین با انجام عقد بیع (مبایعه نامه) ملک را بفروشد، مالک دیگرمیتواند مبلغی که خریدار به فروشنده پرداخت کرده را به خریدار بپردازد و کل ملک را به تملک خود در آورد. به این عمل در اصطلاح حقوقی حق شفعه گفته می شود. به کسی که صاحب این حق است شفیع گفته میشود.اگر این انتقال و جابه جایی به وسیله عقودی مانند هبه ، صلح ، معاوضه و یا قرار دادن مهریه باشد باعث ایجاد حق شفعه نمیگردد.

اگر مالکین ملک برای فروش بایکدیگر توافق نداشته باشند، هر یک از مالکین می تواند با مراجعه به اداره ثبت محل ملک تقاضای افراز (جداسازی) ملک را بنماید. افراز نوعی تقسیم ملک محسوب می شوداگر ملک قابل افراز باشد، مانند زمین اداره ثبت سند مفروزی صادر می کند و پس از صدور سند مفروزی هر یک از مالکین، دارای یک سند ۶ دانگ می شوند و میتوانند هرنوع معامله ای نسبت به ملک خود انجام دهند. اگر ملک بین شرکاء قابل افراز و تقسیم نباشد مانند آپارتمان،ملک کلنگی ، اداره ثبت گواهی عدم افراز صادر می کند.  پس از قطعی شدن گواهی عدم افراز و عدم اعتراض مالکین به گواهی عدم افراز، هر کدام از مالکین میتواند به دادگاه مراجعه نموده و درخواست فروش ملک را مطرح نماید. درخواست فروش ملک توسط دادگاه بدون برگزاری جلسه ، رسیدگی می شود و رای دادگاه مبنی بر دستور فروش ملک، قابل اعتراض نیست. پس از قیمت گذاری ملک توسط کارشناس رسمی دادگستری، ملک از طریق مزایده به فروش می رسد و سهم مالکین بین آنها تقسیم می شود.

 

 

 معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

 

لینک منبع

قالب وردپرس

مطلب پیشنهادی

معاملات با وکیل و وکالتنامه

معاملات با وکیل و وکالتنامه   خرید و فروش ملک با وکیل و وکالتنامه !! …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.