قالب وردپرس درنا توس

معامله املاک واقع در طرح های ملی، شهری و عمرانی

معامله املاک واقع در طرح های ملی، شهری و عمرانی

یکی دیگر از موارد مهم در خرید ملک، توجه به طرحهای ملی،عمرانی و شهری است.

برخی از املاک، ممکن است در مسیر طرح های عمرانی دولت و شهرداری قرار داشته باشند.چنین ملک هایی اگرچه قابل نقل و انتقال و معامله هستند.ولی مالک در نهایت می بایست در برابر دریافت مبلغی که معمولاً پائین تر از ارزش معاملاتی آن است ملک را به دولت و یا شهرداری واگذار نماید، بنابراین ارزش این دسته از املاک پائین تر از سایر املاک هستند.

قرارداشتن ملک در طرح های عمرانی دولت و شهرداری های در پرونده ثبتی ملک منعکس نمی گردد و تنها راه حصول اطمینان در این خصوص تحقیق از خبرگان محلی و پرس و جو از شهرداری منطقه ملک است.

مطابق بند های موجود در قرارداد های مبایعه نامه کنونی(پرینتی)چنانچه ملکی در مسیر طرح های عمرانی و … قرارداشته باشد و مالک با سوء نیت و یا بدون سوء نیت نسبت به اطلاع رسانی به خریدار و درج در مبایعه نامه اقدام نکرده باشد، این حق برای خریدار وجود دارد تا علاوه بر فسخ قرارداد نسبت به دریافت خسارت اقدام نماید.

علاوه بر این کلیه جنگل‌ها و مراتع و بیشه‌های طبیعی و اراضی جنگلی کشور جزء اموال عمومی محسوب و متعلق به دولت است و چنین املاکی حتی اگر سندمالکیت آنها به نام اشخاص غیر دولتی باشد، سند آنها ابطال گردیده و به نام دولت تنظیم خواهد شد. بنابراین ممکن است برخی از املاک علی الخصوص املاک نواحی جنگلی مثل شمال کشور، در تصرف اشخاص باشد و حتی ممکن است این اشخاص دارای اسناد مالکیت باشند. ولی دیر یا زود اسناد مالکیت آنها ابطال خواهد شد.بهترین راه برای تشخیص ملی بودن املاک، استعلام از اداره منابع طبیعی محل ملک است.

ادامه دارد…..

 

لینک منبع

قالب وردپرس

مطلب پیشنهادی

معاملات با وکیل و وکالتنامه

معاملات با وکیل و وکالتنامه   خرید و فروش ملک با وکیل و وکالتنامه !! …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.