قالب وردپرس درنا توس

پیش‌گیری از بیماری‌های آرایشگران

غیر از بیماری‌های پوستی که به خصوص میان آرایشگران خانم بسیار شایع هستند، مشکلات داخلی دیگری نیز این افراد را تهدید می‌کند ولی با رعایت برخی نکته‌ها به راحتی می‌توان از آن‌ها پیشگیری کرد.

عفونت

مهم‌ترین مسئله‌ای که آرایشگران باید به آن توجه داشته باشند، عفونت‌هایی است که از راه خراش‌های پوستی به خون منتقل می‌شود و استفاده از تیغ، احتمال انتقال این عفونت‌ها، به خصوص هپاتیت B، C و ایدز را بالا می‌برد، مخصوصاً که بسیاری از افراد از ابتلایشان به این عفونت‌ها مطلع نیستند و ظاهر کاملاً سالمی دارند. خوشبختانه در حال حاضر در آرایشگاه‌ها تیغ برای هر نفر تعویض می‌شود اما نپوشیدن دستکش هنگام کار، می‌تواند باعث انتقال آلودگی به خود آرایشگر شود. لازم است چنانچه دست آرایشگر خراشیدگی دارد، حتماً روی آن چسب بزند و هنگام کار دستکش به دست کند.

آسم

اسپری‌های مو یا موادی که برای رنگ، فر و صاف کردن مو به کار می‌روند، حاوی ترکیب‌هایی هستند که در هوا پخش می‌شود. این ترکیب‌ها به خصوص برای افرادی که زمینه‌ای از آسم دارند، خطرناک است. آسم شکل‌های خفیف و شدید دارد و گاه خود را به صورت تنگی نفس خفیف یا سرفه‌های مزمن شبانه‌ نشان می‌دهد.چنانچه آرایشگری چنین علائمی دارد، باید حتماً به پزشک مراجعه و دارو مصرف کند و تا جایی که امکان دارد، از مواد شیمیایی دور بماند. چنانچه کنار گذاشتن و کار نکردن با این مواد برای کسی امکان‌پذیر نیست، باید هنگام استفاده از آن‌ها ماسک بزند و اسپری را طوری در دست بگیرد که به سمت مخالف باشد. در فصل‌های گرم نیز باید مراقب جهت باد کولر و پنکه هنگام مصرف این مواد بود.

آلرژی

آلرژی هم می‌تواند سینوس‌ها، چشم و پوست را درگیر کند. مواد شیمیایی‌ای که آرایشگرها با آن تماس دارند، به خصوص بر پوست صورت و دست و حتی روی پلک‌ها و مجاری فوقانی تنفسی اثر می‌گذارند که خود را به صورت سینوزیت و آبریزش مزمن بینی نشان می‌دهد. برای پیشگیری از بروز این نوع آلرژی‌ها هم استفاده از دستکش‌ و ماسک تا حد زیادی موثر است.

واریس

ایستادن‌های مکرر روی عروق پا تأثیر می‌گذارد و باعث بروز واریس می‌شود. در آرایشگرانی که به دلیل مشغله کاری مرتب سر پا هستند، خونی که باید از پا به قلب منتقل شود، در پا می‌ماند و باعث اتساع وریدهای پا می‌شود. اتساع وریدها عامل بروز واریس است بنابراین لازم است آرایشگران تلاش کنند زیادتر کارها را در وضعیت نشسته و مناسب انجام دهند.

ایستادن‌ طولانی مدت به خصوص در یک وضعیت باعث می‌شود گردن برای طولانی مدت در یک حالت قرار بگیرد و به مرور عامل ابتلای فرد به آرتروز گردن، گردن‌درد و سردردهای مزمن می‌شود. همین موضوع در مورد کمر هم صدق می‌کند. چنانچه آرایشگری مجبور است طولانی مدت بایستد، حتماً باید یکی از پاهایش را روی یک چهارپایه کوتاه بگذارد. ایستادن‌های طولانی باعث افزایش قوس کمر و جلو آمدن شکم به خصوص در افراد چاق می‌شود. قوس کمر یکی از دلایل کمردردهای مزمن است.

قوس کمر

توصیه می‌شود آرایشگران هر از گاهی مثلاً تا رسیدن نوبت مشتری بعدی ورزش‌های کششی گردن و کمر انجام دهند تا مشکل قوس کمر اصلاح شود. علاوه بر این، به نحوه ایستادن، نشستن، خوابیدن و اضافه‌وزن خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. ورزش‌هایی که عضلات پشت را تقویت می‌کند، مثل شنا در آب یا برخی نرمش‌ها نیز برای این گروه موثر است.

پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند، هم می‌تواند به این مشکل‌ها دامن بزند و پوشیدن صندل‌های طبی در محیط کار به این خانم‌ها توصیه می‌شود.ممکن است فردی برای مدت طولانی به ماده‌ای آلرژی نشان ندهد ولی ناگهان حساسیت نشان دهد و علائم آلرژی بروز کند؛ مثلاً در آمریکا مردم کره بادام‌زمینی زیاد می‌خورند. زیادتر مردم این کشور به این ماده غذایی آلرژی ندارند اما برخی بعد از چند سال مصرف به آن حساسیت نشان می‌دهند. دلیل بروز ناگهانی آلرژی این است که فرد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلرژی بوده و به دلیل اینکه ترکیب‌های ماده حساسیت‌زا دائم و در طولانی مدت وارد خونش شده، بدنش به آن حساسیت نشان داده است.اینکه این خانم سال‌ها آرایشگری می‌‌کرده و به موادشیمیایی آلرژی نشان نداده، دلیل نمی‌شود که هیچ‌وقت دچار حساسیت نشود.

استفاده از مواد آرایشی، بی‌رنگ‌کننده و انواع رنگ‌ها، پاک‌کننده‌ها و شوینده‌ها می‌تواند در اثر مصرف مداوم در او ساختن آلرژی و حساسیت کند. حتی خانم‌های خانه‌دار نیز ممکن است سال‌ها به مواد شوینده آلرژی نشان ندهند اما بعد از چند سال همون مواد شوینده که تحالا مزاحم نبوده، باعث ابتلایشان به آلرژی یا اگزمای آلرژیک شود. در واقع ما دو نوع اگزما داریم؛ اگزمای آلرژیک و یک اگزمای مسمومیتی.در نوع اول، فرد با تماس با حداقل ماده دچار حساسیت می‌شود. مثلاً شخصی که به پنی‌سیلین حساسیت دارد، حتی با تزریق مقدار کمی از آن آلرژی نشان می‌دهد. در اگزمای مسمومیتی مسئله سمیت مطرح است یعنی با یک‌بار مصرف، اتفاقی نمی‌افتد ولی در اثر ورود زیاد آن ماده، بدن فرد واکنش آلرژیک نشان می‌دهد.

این خانم و تمام کسانی که اگزمای دست مشاغل دارند، به دلیل استفاده مستمر از مواد دچار اگزمای مسمومیتی می‌شوند نه اگزمای آلرژیک.درمان علتی داریم و یک درمان علامتی. در درمان علتی، باید علت ساختن بیماری را کنار گذاشت یعنی بیمار نباید با مواد آلرژی‌زا تماس داشته باشد. در این شرایط تا ۹۰ درصد بهبود می‌یابد ولی برای بهبود کامل لازم است به پزشک مراجعه کند تا با تجویز دارو، اگزما کاملاً درمان شود. این خانم گفته‌اند گاهی بدون دستکش با مواد کار می‌کنند اما یا باید از شغلشان کناره بگیرند تا با این مواد سروکار نداشته باشند یا همیشه با دستکش کار کنند. مواد و ترکیب‌های آرایشی، به خصوص مواد مربوط به رنگ و بی‌رنگ کننده‌ها بو دارند، ممکن است مواد متصاعدشده از آن‌ها از راه استنشاق وارد بدن شود و در همون ناحیه که قبلاً روی پوست حساسیت نشان داده بود، ساختن علائم آلرژیک کند. به همین دلیل استفاده از ماسک را به آرایشگران توصیه می‌کنیم.

توصیه غذایی به افراد پرمشغله

نظم در غذا خوردن و خواب در سلامت انسان تأثیر قابل‌توجهی دارد. بدن ما ساعت زیستی دارد، ترشحات هورمون‌ها و بسیاری از عملکردهای درونی آن با این ساعت تنظیم شده است. هرچه زیادتر با تنظیمات آن سازگار شویم، سالم‌تر خواهیم بود. در مشاغلی که به دلیل فشار کار این نکته رعایت نمی‌شود، احتمال دارد سلامت فرد شاغل به خطر بیفتد. به این خانم و تمام افراد شاغلی که فرصت معینی برای صرف ناهار اختصاص نمی‌دهند، چند توصیه دارم:

۱٫ در محیط کار اطلاعیه‌ای نصب و در آن به دیگران ساعت ناهار خوردنتان را اعلام کنید. می‌توانید چنانچه چند نفر با هم کار می‌کنید، به نوبت زمانی را به غذا خوردن اختصاص دهید تا هم ارباب‌رجوع راضی باشد هم خود دچار مشکل نشوید. چنانچه به دلیل مشغله کاری، خستگی یا عصبی بودن غذا نخوریم و گرسنه بمانیم این مسئله روی دستگاه گوارش اثر می‌گذارد. حتماً باید ساعت مشخصی را به غذا خوردن اختصاص داد.

۲٫ لازم نیست حتماً در روزهای پرمشغله کاری، غذای گرم و مفصل بخورید. به جای پلو و خورش و سالاد می‌توان ساندویچ‌های کوچک حاوی نان و پنیر و گردو و آب‌میوه استفاده کرد و هر وقت فرصت شد، به جای میان وعده چای و بیسکویت یا میوه‌های خشک خورد که هم سریع انرژی به بدن برساند و هم نظم غذایی حفظ شود.

۳٫ چنانچه به دلیل مشغله کاری زیاد غذاهای آماده سفارش می‌دهید، بهتر است انواعی را انتخاب کنید که خیلی چرب نباشند. ساندویچ فیله مرغ یا ساندویچ‌هایی که با نان‌های سبوس‌دار و تنوری درست‌شده‌اند، مناسب‌تر هستند. مصرف سالاد نیز در کنار این غذا کمک می‌کند تا چربی کمتری جذب شود و به مرور دچار اضافه‌وزن نشوید.

۴٫ به جای نوشابه، آب‌میوه یا آب بنوشید.

۵٫ در طول روز حتماً چند واحد میوه مصرف کنید تا هم خستگی‌تان برطرف شود و هم استرس‌تان کم کردن یابد.

چنانچه پاهایتان به واریس دچار شده، لازم نیست به درمان‌هایی مانند جراحی فکر کنید زیرا امروزه می‌توان با کمک لیزر، واریس را به راحتی درمان کرد. جراحی مشکلات فراوانی دارد از جمله عوارض بی‌هوشی و بعد هم به علت برش‌هایی که در محل جراحی انجام می‌شود، ممکن است جای زخم باقی بماند. درمان واریس با لیزر سرپایی است. با توجه به نوع شغل شما این مزیت بزرگی است که بستری نشوید و بعد از درمان با پای خود از درمانگاه خارج شوید و بتوانید به کارهای روزانه و حتی رانندگی و… بپردازید. درمان واریس با لیزر از لحاظ زیبایی هم مناسب است چون برخلاف جراحی که به برش وسیع یا برش‌های کوچک و متعددی نیاز دارد، فقط یک برش ۲ میلی‌متری انجام می‌شود که نه بخیه لازم دارد و نه جای جراحی روی پا می‌ماند.

بعد از درمان، روی پای بیمار هیچ اثری از واریس نمی‌ماند. برای انجام لیزر هیچ آمادگی قبلی‌ای لازم نیست و این کار در زمان خیلی کوتاه، شاید حدود ۳۰ دقیقه انجام می‌گیرد. پزشک با استفاده از سونوگرافی داپلر، محل دقیق رگ واریسی را مشخص و سپس با بی‌حسی موضعی آن ناحیه، پس از عبور یک سوزن به داخل ورید، یک شکاف ۲ میلی‌متری ساختن می‌کند. سپس فیبر لیزر وارد سیاهرگ واریسی و دستگاه روشن می‌‌شود. درحالی‌که دستگاه لیزر روشن است، پزشک فیبر را آرام بیرون می‌کشد و با این کار، دیواره رگ هم می‌خوابد و رگ بسته می‌شود. پس از اتمام کار، یک باند کشی به پای بیمار می‌بندند که آن را یک هفته بعد می‌تواند باز کند. لیزر در واقع با تابش به دیواره سیاهرگ‌های گشادشده باعث جمع شدن دیواره‌های آن سیاهرگ می‌شود.

بعد از درمان، خون به جای عبور از این سیاهرگ، از راه سیاهرگ‌های سطحی و بقیه سیاهرگ‌های عمقی پا در جریان خواهد بود و مشکلی هم ساختن نمی‌شود. هزینه درمان واریس با لیزر از درمان جراحی این ضایعه خیلی کمتر است و حدود ۹۷ درصد بیماران معمولاً در همون جلسه اول بهبود می‌یابند. چند درصد بقیه هم با تکرار این کار در جلسه دوم کاملاً خوب می‌شوند. این روش هیچ عارضه‌ای ندارد و بافت‌های اطراف به هیچ‌وجه تحت تأثیر لیزر نخواهند بود. چون نوع لیزری که برای هر کاردرمانی انتخاب می‌شود، خاص است و فقط پزشک متخصص می‌تواند این کار را انجام دهد، به‌طورکلی لیزر عارضه‌ای به جای نخواهد گذاشت.

همچنین بررسی کنید

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی (Sony) در این پست قصد داریم نحوه ی …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.