قالب وردپرس درنا توس

پیش فروش آپارتمان را بانک مسکن ضمانت می کند

[ad_1]

پیش فروش آپارتمان توسط سازندگان یکی از روش های جذاب تهیه مسکن برای خریداران واحد مسکونی است چرا که به دلیل پرداخت های مرحله به مرحله و بلند مدت ،علاوه بر اینکه زمان مناسبی برای تامین نقدینگی به ایشان میدهد ریسک  افزایش قیمت ملک را کاملا مرتفع می کند. اما مطلبی که در این میان وجود دارد و سال هاست دغدغه مردم و قانونگذاران در این خصوص  شده است مجموعه تخلفات زیر در فرآیند پیش خرید و پیش فروش آپارتمان است:

عدم انجام کامل تعهدات از جانب پیش فروشنده
عدم تکمیل پروژه در موعد مقرر
فروش یک واحد مسکونی به چند متقاضی
عدم انجام تعهدات مالی از جانب پیش خریدار

برخلاف طرح های بسیار متنوعی که برای ساماندهی و اعتبار بخشی به این بازار جذاب ایجاد شده است و در عمل کارایی لازم را نداشته است این بار بانک مسکن با دست پر پا به این عرصه گذاشته است و با ایجاد حساب امانی ویژه پیش فروش آپارتمان، میخواهد به نقش کلیدی اش در بازار مسکن تاکید نماید.

حساب امانی ویژه پیش فروش ساختمان چیست و به چه کاری می آید؟

شکل ساده داستان از این قرار است: در واقع بانک به عنوان یک امین، واسطه انتقال وجوه تعهد شده پیش خریدار به پیش فروشنده است و شرط این پرداخت تایید پیشرفت پروژه از سوی بانک است. البته بانک به خاطر این خدمت کارمزد هایی هم مطالبه میکند که در عمل به دلیل کاهش ریسک های دوطرف ،پرداخت این کارمزد بسیار ارزشمند است.

مکانیزم عملکرد این حساب چگونه است؟

پیش فروشنده با انبوهی از مدارک و اسناد و پروانه احداث ساختمانی به بانک مراجعه میکند و تقاضای افتتاح حساب میکند و چنانچه مستندات و مدارک وی به تایید بانک برسد برای ایشان افتتاح حساب امانی  میکنند. با افتتاح حساب امانی نزد بانک مسکن،وزارت راه و شهرسازی، اجازه انتشار آگهی پیش فروش در جراید عمومی را به فروشنده خواهد داد. (انتشار آگهی پیش فروش آپارتمان در روزنامه ها و مجلات بدون اذن وزارت راه و شهرسازی جرم است) در صورت فروش واحد، قرارداد رسمی بین خریدار و فروشنده در دفاتر اسناد رسمی منعقد میگردد. پیش خریدار نیز در بانک مسکن افتتاح حساب میکند. مبالغ واریزی پیش خریدار در این حساب ،بر اساس پیشرفت پروژه و تاریخ های  موجود در قرارداد به حساب امانی (پیش فروشنده) منتقل خواهد شد.(بدون حق برداشت) در صورت تایید مهندس ناظر ،پیش فروشنده میتواند از حساب امانی پول برداشت کند. و در نهایت تحویل واحد مسکونی در صورت انجام تعهدات از سوی پیش خریدار .

کارمزد بانک چقدر است؟

کارمزد ثابت بانک بابت انجام خدمات واسطه گری و اطلاع رسانی هر قرارداد یکصد هزار تومان است که پس از اولین واریز وجه از حساب خریدار کسر خواهد شد. و کارمزد متغیر بانک که نیم درصد مبلغ معامله است و در طول معامله و بنا به توافق ،از پیش فروشنده دریافت میگردد. در طول مدت قرارداد پیش خریدار و پیش فروشنده میتوانند از بانک گزارش واریز وجوه و برداشت های خودشان را از بانک مطالبه کنند. حساب امانی با ارائه پایانکار پروژه و تحویل تمامی واحدها یا حسب مورد با رای دادگاه مبنی بر ابطال قرارداد و یا توافق طرفین مبنی بر قسخ قرارداد (اقاله) خاتمه خواهد یافت.

نوشته پیش فروش آپارتمان را بانک مسکن ضمانت می کند اولین بار در مرکز جامع اطلاع رسانی مباشر پدیدار شد.

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

مطلب پیشنهادی

فسخ و انحلال قراردادهای ملکی

[ad_1] فسخ قرارداد !!! عقود و قراردادها به سه دلیل منحل شده و از بین …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by
Chetan's WP-Copyprotect.