قالب وردپرس درنا توس

چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

چگونه کوهنورد شویم؟ ( مهارت های پایه ای کوهنوردی)

shutterstock 570257296 696x464 - چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

آموزش کوهنوردی و مهارت های لازم برای کوهنوردی را برای شمایی که اهل کوه و لذت بردن از این فضای عالی هستید را آماده کرده ایم. اگر به کوهنوردی علاقه دارید و حال تصمیم دارید کمی حرفه ای تر به این ورزش جذاب بپردازید با ما همراه باشید تا با هم مهارت های پایه ای این ورزش و اصول آن را فرا بگیریم.

کوهنوردی یک ورزش مفرح و بسیار هیجان انگیز است، هم یک تفریح و سرگرمی که حس افتخاری را به همراه دارد  و هم تمرینی برای رسیدن به اهداف بزرگ و سخت. در کوهنوردی باید مهارت هایی را به کار برد تا از سنگلاخ ها، برف ها و مسیرهای دشوار عبور کرد و به هدف تعیین شده رسید. بعضی از مسیرهای کوهنوردی را می توان طی یک روز طی کرد و بعضی دیگر چندین ماه به طول خواهند انجامید. در کوهنوردی هایی از این دست باید خود را برای عبورهای مکرر از رودخانه، بالا رفتن بدون طناب و بالا رفتن های فنی و تکنیکی آماده کرد.  کوهنوردی همچنین به آمادگی بدنی و دانش فنی نیز نیاز دارد. استفاده از طناب، گره ها، مسیریابی، حمایت از سایر کوهنوردان طی مسیر، راپل کردن (فرود آمدن با طناب) و مهارت در نجات و شکاف های یخی برای کوهنوردی ایمن و موفقیت آمیز ضروری است.

آماده شدن

۱آموزش کوهنوردی و آمادگی جسمانی

01 1 - چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

کوهنوردی می تواند مستلزم استقامت بدنی بالایی باشد و در طول مسیر هم به احتمال زیاد هیچ کس به شما کمک نخواهد کرد مگر اینکه حیوانات همراه خود ببرید یا کسی را برای اینکار استخدام کنید. برای اینکه ماجراجویی خود در دل کوهستان را لذت بخش کنید بدنتان باید خوب کار کند و در وضعیت خوبی قرار داشته باشد. دویدن، دوچرخه سواری و شنا راه های خوبی برای افزایش آمادگی جسمانی هستند. بالا و پایین رفتن از پله ها هم به تقویت عضلات پاهایتان کمک می کند. وزنه زدن هم می تواند بالا تنه تان را برای حمل کوله و بالا رفتن از کوه تقویت کند.

بهترین تمرین برای بالا رفتن از کوه همراه با کوله، این است که با کوله ی پشتی بالا بروید. یک کوله ی سنگین روی دوشتان قرار دهید و بالا بروید. از تپه های کم ارتقاع یا خیابان های شیب دار و یا حتی پلکان خانه یا محل کار شروع کنید. این نوع تمرین بهتر از دویدن و یا دوچرخه سواری باعث تقویت آمادگی جسمانی شما می شود. البته برای کوهنوردی های حرفه ای شما احتیاج به یک مربی و برنامه تمرینی منظم برای بدنسازی نیاز خواهید داشت.

۲آمادگی روانی

Schroeder 081314 0602 getting started mountaineering lg 696x348 - چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

کوهنوردی به چیزی بیشتر از آمادگی جسمانی یا مهارت های فنی برای بالا رفتن از کوه نیاز دارد. کوهنوردی ذهنیت متفاوتی نسبت به سایر ورزش ها می طلبد. باید تعهد و انرژی بیشتری را صرف کنید و باید برای فایق آمدن بر سختی ها، ناملایمتی ها و ریسک های طی مسیر خود را آماده کنید. به این دلایل کوهنوردی را همه کسی نمی تواند انجام دهد.

از سوی دیگر پاداشی که به دل کوهستان زدن در پی دارد بسیار زیاد است. آسمان پر ستاره، صدای نفس نفس زدن خود، صدای یخ شکن های زیر پا که سکوت محض را می شکنند. چراغ های جلو که مسیر را نشان می دهند، و سپس دانه دانه در دل سپیده دم صورتی محو می شوند. و یا پیدا کردن مسیری که گرانیت نرم دارد و منظره ای را دارد که تنها سرنشینان هواپیما می توانند آن را تماشا کنند. و طلوع و غروب خورشی که شما را از این جهان جدا می کند. همه ی این لحظاتی که بر شمردیم باعث می شود که افراد، به جای طی مسیرهای نزدیک به کوهپایه، مسیرهای طولانی را انتخاب کنند و دل به کوهستان بزنند.

۳کوهنوردی با یک راهنما

getty 484191897 232576 1 696x323 - چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

اگر تازه کار هستید ، یک راه برای کوهنورد شدن این است که از بلد این کار کمک بخواهید. اگر آمادگی جسمانی و تناسب اندام خوب دارید می توانید از دوست یا کوهنورد حرفه ای کمک بخواهید. البته در بعضی مواقع می توانید افراد حرفه ای را برای کمک رساندن به خودتان استخدام کنید و حتی اگر پول کافی و تجربه ی کوهنوردی را دارید می توانید برای فتح قله ی دماوند هم راهنمای مسیر و کوهنوردی را استخدام کنید. البته اکر ناشی ها و تازه ارها مسیرهای کوتاه را انتخاب می کنند تا مهارت های خود را تقویت کرده باشند.

۴کوهنوردی به تنهایی

getty 77189522 9707739704500198 76205 1 696x323 - چگونه کوهنورد شویم ؟ ( مهارت و آموزش های پایه ای کوهنوردی برای علاقه مندان )

اگر به تنهایی کوهنوردی کنید نه تنها هیجان بسیاری را تجربه خواهید کرد بلکه حس افتخار از انجام کاری بزرگ را هم تجربه خواهید نمود. اما باید قبل از اینکه به تنهایی قصد کوهنوردی داشته باشید باید چند مهارت را بیاموزید.

  • استفاده از تبر یخ

استفاده از تبر یخ یکی از اصول اساسی است که باید برای کوهنوردی آن را بیاموزید. برای حمایت و پشتیبانی از خود، باید بدنه ی تبر را در برف قرار دهید تا از سقوط شما جلوگیری کند. اگر سر خوردید و افتادید، میله ی تبر را می گیرید تا سقوط نکنید. برای انجام این تکنیم هتی تب رسخی، باید تمرین کرده و اموزش صحیح را دریافت کنید.

  • کوهنوردی با طناب

استفاده از تبر وقتی اهمیت بیشتر پیدا می کند که شما طی یک مسیر یخی با یک یا چند نف دیگر از طریق طناب ارتباط داشته باشد. قبل تر در هاو کن یو به این موضوع پرداختیم.  سقوط نکردن نه تنها مهارت های لازم را نیاز دارید بلکه باید مواظب دیگرانی هم باشید که با طناب به شما متصل هستندتا وقتی سر خوردند به کمک و پشتیبانی از آنها بشتابید.مدیریت طناب هم به همین نحو اهمیت دارد. باید بدانید که چطور از دیگران پشتیبانی کنید، چه زمان و چگونه با طناب بالا بروید، و چقدر طناب شل پشت سر قرار دهید مجموعه مهارت هایی هستند که مدارس کوهنوردی یشرفته تدریس می کنند.

  • عدم تشخیص موقعیت و پشتیبانی

مسیر کوه ها در بیشتر فصول بهار و تابستان ساده و سرراست است. اما در اواخر تابستان و پاییز کار کمی دشوار می شود و کوه ها پر از برف می شوند. در این شرایط جهت یابی و تعیین مسیر دشوار می شود. پس حتما در کوهنوردی، باید قطب نما و جهت یاب همراه خود داشته باشید.

  • نجات دیگران

آخرین نکته که لازم به ذکر آن می بینیم این است که آیا می توانید کوهنوردی را که سقوط کرده یا سر خورده را نجات دهید؟ استفاده ی صحیح از لنگرهای برفی از مهارت های کلیدی است که کوهنوردی در یخ را ایمن می سازد. حتی کوهنوردان خبره و با تجربه هم این تکنیک های نجات و پشتیبانی را تمرین می کنند تا خود را برای شرایط غیرمترقبه آماده کرده باشند.

امیدواریم این مطلب موردپسند شما عزیزان قرار گرفته باشد 

سایت نایاب

 منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

traffic in snow2 shutterstock 182286515 1920 310x165 - چگونه خودرو خود را برای یک مسافرت زمستانی آماده کنیم؟

چگونه خودرو خود را برای یک مسافرت زمستانی آماده کنیم؟

چگونه خودرو خود را برای یک مسافرت زمستانی آماده کنیم؟   آماده کردن خودرو در …

پاسخ دهید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.