قالب وردپرس درنا توس

کات آف موتور خودرو چیست و چگونه به آن دچار نشویم ؟

به گزارش خودروبرتر،  در اتومبیل‌های مدرن امروزی زمانی که دور موتور خودرو به شدت بالا می‌رود و می‌خواهد از محدوده قرمز رنگ روی صفحه مربوطه گذر کند، برای چند لحظه سوخت رسانی به موتور قطع می‌شود و جرقه‌ای در زیر پیستون‌ها شکل نمی‌گیرد و پس از آن دوباره سوخت رسانی شروع می‌شود تا خودرو بتواند به دور موتور بالاتر برسد که به این پروسه کات آف کردن موتور خودرو گویند.

میزان زمانی که یک موتور کات آف می‌کند به سیستم خنک‌کننده آن بستگی دارد؛ زیرا در صورتی که موتور در زمان کات آف به اندازه مناسب خنک نشود، در دور موتور بالاتر منفجر خواهد شد. مهندسان صنعتی در خودروهای مسابقه‌ای مدرن سعی کرده‌اند که بازه زمانی کات آف را به حداقل برسانند تا راننده بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن به دور موتور بالا برسد.

در واقع در زمان کات آف، فقط سوپاپ‌های خروجی باز است و همین موضوع باعث می‌شود میزان گاز خارج شده از اگزوز خودرو، به حداکثر برسد. خارج کردن ناگهانی گاز‌ها باعث بوجود آمدن صدایی می‌شود که در صنعت تیونینگ اتومبیل به صدای کات آف معروف است. البته کات آف کردن هیچ‌گاه بی ضرر نیست و به موتور اتومبیل شما فشار زیادی وارد می‌کند؛ از همین رو کات آف کردن بی‌مورد و بی‌دلیل هیچگاه پیشنهاد نمی‌شود.

چرا فقط برخی از موتورها می‌توانند به دور موتور بالای ۹۰۰۰ برسند؟

در نظر بگیرید دور موتور بالا می‌تواند برای پیشرانه خودرو شما بسیار خطرناک باشد؛ از همین رو مهندسان با بهره‌گیری از متد برنامه‌دهی، ECU یا کامپیوتر خودرو را به شکلی تنظیم کرده‌اند که با قطع کردن روند تزریق سوخت و همچنین کاهش میزان اکسیژن داخل سیلندر‌ها، مانع از رسیدن دور موتور خودرو به بیش از ۹۰۰۰ می‌شوند.

در واقع استاندارد یک اتومبیل شهری، رسیدن به دور موتور ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ است؛ اما در اصل بسیاری از پیشرانه‌های استفاده شده در خودرو‌های شهری و معمولی، توانایی رسیدن به دور موتور ۲۰۰۰۰ دارند. از همین رو امروزه فقط خودرو‌های مسابقه‌ای یا تیونینگ شده توانایی داشتن دور موتوری بیش از ۹۰۰۰ دارند.

چگونه متخصصان کات آف را دور میزنند ؟؟

متخصصان حوزه خودرو از دو طریق باعث می‌شوند مرز اتومبیل در بالا بردن دور موتور شکسته شود. روش اول روش مکانیکی است که با بستن دو پیچ بر سر سوپاپ‌ها مانع از بسته شدن آن‌ها در زمان کات آف می‌شوند. در این روش در بازه زمانی که این فرایند رخ می‌دهد، اکسیژن به داخل سیلندر‌ها وارد شده و پروسه جرقه زدن در زیر پیستون‌ها ادامه می‌یابد.

همچنین گاهی اوقات با تعویض دریچه تزریق سوخت باعث می‌شوند روند سوخت رسانی ادامه یابد و کات آف صورت نگیرد که این امر بسیار خطرناک به حساب می‌رود. در خودرو‌های مدرن، متخصصان حوزه تیونینگ با نصب یک پاور باکس بر روی ECU اتومبیل و برنامه‌دهی مجدد، باعث می‌شوند کامپیوتر خودرو نتواند دستور کات آف را صادر کند و پروسه سوخت رسانی ادامه می‌یابد. در نظر بگیرید این امور باید توسط متخصص انجام بپذیرد و اتومبیل فقط در شرایط مسابقه‌ای می‌تواند از کات آف موتور گذر کند.

منبع:بلاگ آرین موتور

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

L316 14 EXT LOC01 01 gl 1 295 84577 1366x7685e1f 310x165 - چگونه در سر بلایی رانندگی کنیم؟ ( رانندگی در سربالایی دنده اتوماتیک و دستی)

چگونه در سر بلایی رانندگی کنیم؟ ( رانندگی در سربالایی دنده اتوماتیک و دستی)

چگونه در سر بلایی رانندگی کنیم؟ ( رانندگی در سربالایی دنده اتوماتیک و دستی) چگونه …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.