قالب وردپرس درنا توس

گپی با لاله صبوری، از کودکی و برای کودکی! +عکس

لاله صبوری ۴۵ سال سن دارد. اما با نگاهی به مسئولیت‌هایی که بازی می‌کند، می‌توان کودک درون او را دید که این بازیگر را سرزنده و شاداب نگه داشته است. صبوری با مجموعه کمدی «جنگ ۷۷ » به شهرت رسید. این مجموعه را مهران مدیری کارگردانی کرده بود و خودش هم مسئولیت مقابل صبوری را بازی می‌کرد. صبوری در این مجموعه آن‌قدر خوب ظاهر شد که تحسین منتقدان را برانگیخت و کارگردانانی مانند کیومرث پوراحمد نوید تولد بازیگری توانمند در حوزه کارهای کمدی را دادند.

لاله صبوری بعد از بازی در مجموعه جنگ ۷۷ دیگر نتوانست اوجی را که از سرگذرانده بود، دوباره تجربه کند. شاید فیلمنامه‌های خوب و مناسبی در زمینه کمدی به او پیشنهاد نشد که صبوری بتواند توانمندی‌های خود را در حوزه کمدی را زیادتر به نمایش بگذارد. نکته جالب‌تر این‌که زیادتر بازیگرانی که با مدیری همکاری می‌کردند به فیلم‌های سینمایی کمدی راه پیدا کردند و باعث فروش بالای این فیلم‌ها شدند، اما صبوری از آن بازیگرانی نبود که بتواند مسئولیت مهمی در این نوع سینما داشته باشد.

لاله صبوری در تلویزیون اما تلاش کرده متفاوت ظاهر شود و کارهای مختلف را در این رسانه تجربه کند. او مدتی نویسنده و کارگردان برنامه رنگین کمان شبکه تهران بود. او در این مدت تلاش کرد این برنامه را شاداب‌تر کرده و بچه‌ها را به تکاپوی زیادتری وادار کند. او به این گفته اعتقاد دارد که زمان ارتباط با کودکان باید مانند آن‌ها شد تا بچه‌ها او را بپذیرند و پای حرف او بنشینند.

db3a7 y3j9cww2whlltrnw97a - گپی با لاله صبوری، از کودکی و برای کودکی! +عکس

صبوری بعد از رنگین کمان در سریال «مثل من مثل تو» مسئولیت مادر را به عهده گرفت.خودش می‌گوید به کودکان علاقه‌مند است و حرف‌هایی برای این گروه سنی دارد به همین دلیل بازی در این سریال را قبول کرده است.

اما واقعیت این است که تنها علاقه‌مندی به کودکان نمی‌تواند دلیل کافی برای حضور در آثار مخصوص کودکان باشد.بازی صبوری در سریال مثل من مثل تو مانند بازی‌هایش در دیگر کارهاست.او چنانچه در یک سریال ویژه بزرگسالان هم مسئولیت مادر را به عهده می‌گرفت بازهم از همین شیوه در اجرای مسئولیت استفاده می‌کرد.

واقعیت این است که این بازیگر که با مسئولیتی کمدی بین مردم به شهرت رسید، نشان داد که استعداد این کار را دارد، بهتر بود خود را به عنوان بازیگر کمدی تثبیت می‌کرد و در ادامه علاقه‌مندی و استعدادش در حوزه‌های دیگر را هم به اثبات می‌رساند.

لاله صبوری معمولا مسئولیت‌هایی را بازی می‌کند که نوعی شیطنت خاص و شیرینی در آن وجود دارد. از آثاری که صبوری در آن‌ها بازی کرده می‌توان به جنگ ۷۷، کمربندها را ببندیم، دوقلوها، رستوران خانوادگی، این زمینی‌ها، بزرگمرد کوچک و فقط به خاطر تو اشاره کرد. صبوری زیادتر از دو سال نویسنده و کارگردان برنامه رنگین‌کمان بود. او سابقه اجرا در شبکه جام‌جم را هم دارد.

در گذشته زیادتر در سریال‌هایی بازی می‌کردید که ویژه مخاطبان بزرگسال بود، اما چند سال است به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری در آثار کودک روی آورده‌اید. آیا این گرایش شما دلیل خاصی دارد؟

لاله صبوری: نه! دلیل خاصی ندارد. اتفاقا در چند سال اخیر در دو سه تله‌فیلم با موضوع بزرگسال بازی کرده‌ام که هنوز پخش نشده است. شاید به دلیل پخش‌نشدن این آثار شما تصور کردید فعالیت‌هایم در حوزه کودک محدود شده است.

البته بعد از تولد دختر کوچکم تلاش کردم فعالیتم را کمتر کنم تا فرصت زیادتری برای رسیدگی به فرزندم داشته باشم. در آن زمان فقط با برنامه رنگین‌کمان همکاری‌کردم. این برنامه روزانه پخش می‌‌شود و در این مدت تلاش کردم برای بچه‌ها کم نگذارم. تجربه بسیار خوب و دوست‌داشتنی بود.

زمانی که با این برنامه همکاری می‌کردم، علاقه‌مند بودم تمرکزم را روی نویسندگی و کارگردانی بگذارم. علاوه بر آن از راهنمایی علی زارعان مدیر سابق گروه کودک و نوجوان شبکه پنج و همراهی تهیه‌کننده برنامه هم بهره می‌بردم.

یکی از مشکلاتی که به برنامه‌های کودک و نوجوان آسیب می‌زند، نداشتن تحقیق برنامه‌سازان است. این مسئله تا چه میزان برای شما اهمیت دارد؟
لاله صبوری: با توجه به این که خودم مادر هستم و در جریان مشکلات بچه‌ها قرار دارم، همیشه تحقیق جزء اولویت‌هایم است. زمانی که کارگردانی و نویسندگی برنامه‌ رنگین‌کمان را به عهده داشتم، مرتب پیش روان‌شناسان کودک می‌رفتم و از نظر آن‌ها بهره می‌بردم، چون علاقه‌مند بودم کاری که برای بچه‌ها انجام می‌دهم، درست باشد تا برنامه در کنار سرگرمی، آموزشی هم باشد.

 کودکی جزء حساس‌ترین دوران زندگی هر فرد است و خیلی مسائل در او نهادینه می‌شود. بنابراین نسبت به تولید برنامه‌های کودک و نوجوان باید وسواس زیادتری به خرج داد.

db3a7 zdfc4tyuwvg2wiivntqa - گپی با لاله صبوری، از کودکی و برای کودکی! +عکس

چنانچه قرار باشد بین کار کودک و بزرگسال یکی را انتخاب کنید، اولویت شما بازی در چه اثری است؟

لاله صبوری: وقتی همزمان پیشنهاد کار کودک و بزرگسال را دارم، تلاش می‌کنم آن که بهتر است را انتخاب کنم. گرچه به کار کودک علاقه زیادی دارم. برخی به من می‌گویند چرا دیگر مثل گذشته در آثار طنز بازی نمی‌‌کنم. به هر حال ما پیشنهادهای کاری مختلف داریم و تلاش می‌کنیم از میان آن‌ها بهترین را انتخاب کنیم. بنابراین هیچ وقت نسبت به این مسئله که در یک گونه خاص کار کنم، تعصب ندارم. یک فیلمنامه خوب، منسجم و عوامل حرفه‌ای برایم اهمیت دارد.

برخی بازیگران خودشان را به حضور در گونه خاص محدود نکرده و در آثار مختلف بازی می‌کنند. به نظرتان این اتفاق خوبی است یا نه؟

هر بازیگری دوست دارد در گونه‌های مختلف بازی کند تا خودش را محک بزند. حال ممکن است در یک گونه موفق شود و در گونه‌ای دیگر خیلی موفق نباشد. به نظرم تجربه موضوعات و گونه‌های مختلف بد نیست. به هر حال توانمندی بازیگر هم مشخص می‌شود.

یکی از وی‍ژگی‌های بازی شما طنازی‌هایتان است که تلاش می‌کنید مسئولیت را شیرین کنید. آیا علاقه خاصی به بازی در آثار کمدی دارید؟

لاله صبوری: طنازی‌های من طرفداران خودش را دارد. معمولا برای شیرین‌شدن مسئولیت‌هایم در آثار مختلف شیطنت و طنازی‌هایی را طراحی می‌کنم که برای مخاطب جذاب باشد. با این اوصاف هر وقت مردم من را در خیابان می‌بینند انتظار دارند همیشه خوشحال باشم.

چندی پیش یک جراحی کوچک داشتم. هنگام برگشت به خانه مرتب مردم از من می‌پرسیدند چرا مثل همیشه چهره‌ام خندان نیست. نظر مخاطب برایم اهمیت دارد و به آنها احترام می‌گذارم. دوست دارم بیننده از بازی من احساس رضایت کند.

با توجه به این‌که تجربه بازی در آثار جدی و طنز دارید، به کدام یک زیادتر علاقه‌مند هستید؟

لاله صبوری:طنز را خیلی دوست دارم چون جای کار دارد. در این آثار بازیگر برای خلق لحظات جذاب باید مرتب روی موقعیت‌های بازی‌اش کار کند. به نظرم بازی در آثار طنز سخت‌تر از سریال‌های جدی است.

مجله مادرانه

مطالب مرتبط:

 عکس لاله صبوری کنار همسر و دخترش

لاله صبوری : در ۱۸ سالگی مادر شدم

گفتگوی جالب و خواندنی با لاله صبوری و پسرش

همچنین بررسی کنید

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی (Sony) در این پست قصد داریم نحوه ی …

پاسخ دهید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.