قالب وردپرس درنا توس

این عادت ها باعث بروز دندان درد می شود

[ad_1]

دندان درد

در زندگی همه ی ماها عادت های غلطی وجود دارد که باعث آسیب رسیدن به دندان ها و در آخر منجر به دندان درد می شود. در این مقاله از دکتر سلام می خواهیم عادت های اشتباه که باعث ایجاد دندان درد می شود را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که حتما این مقاله را مطالعه کنید تا دچار دندان درد نشوید.

۱۶ عادت غلط و عامل دندان درد

جویدن یخ

اولین مورد از دلایل خراب شدن دندان ها و دندان درد جویدن یخ است. یخ، طبیعی است و قندی ندارد پس ممکن است فکر کنید هیچ ضرری ندارد، اما جویدن قطعات یخ، سبب تراش یا ترک خوردگی دندان ها می‌شود و اگر شما مرتب یخ بجوید بافت نرم و داخلی دندان تحریک شده و دندان درد شدیدی را به دنبال خواهد داشت.

غذاهای خیلی گرم و یا خیلی سرد باعث دندان درد های ناگهانی و دائمی می‌شوند. به جای جوییدن یخ می‌توانید آدامس بدون قند را امتحان کنید.

ورزش کردن بدون محافظ دهان

هیچوقت بدون محافظ دهان ورزش هایی مثل فوتبال و هاکی و… را انجام ندهید. محافظ دهان از جنس پلاستیک است که از ردیف بالای دندان ها محافظت می‌کند. بدون آن ممکن است در مواقع حساس دندان بشکند یا حتی به طور کل از جا کنده شود که دندان درد شدیدی ایجاد می کند. می‌توانید محافظ دهان را از فروشگاه ها خریداری کنید و یا به دندانپزشکی سفارش دهید.

نوشیدن شیر موقع خواب

درست است که هیچوقت برای محافظت از دندان ها دیر نیست. اما دادن آبمیوه، شیر و…به کودکان به هنگام خواب می‌تواند دندان های آن‌ها را خراب کند و باعث دندان درد شود. کودک شما ممکن است عادت کند که با شیشه شیر در دهان بخوابد در این صورت دندان‌هایش در طول شب، در معرض شکر قرار خواهند گرفت. پس بهتر است شیشه شیر را به هنگام خواب از آن‌ها دور نگه دارید.

دندان قروچه

دندان قروچه در طول زمان، دندان های پایینی را فرسوده کرده و علت دندان درد شدید به شمار می رود که معمولا به هنگام استرس و خواب اتفاق می‌افتد و کنترل آن بسیار سخت است.

سعی کنید در طول روز از جوییدن غذاهای سفت بپرهیزید تا درد دندان و آسیب ناشی از دندان قروچه پایین بیاید. گذاشتن محافظ دهان و دندان به هنگام خواب از مضرات دندان قروچه جلوگیری می‌کند.

شربت سینه

چون شربت سینه را در داروخانه می‌فروشند، دلیل نمی‌شود که کاملا بی خطر باشند. بسیاری از شربت سینه ها با شکر تولید می‌شوند. بعد از اینکه برای تسکین درد از شربت سینه استفاده کردید، دندان ها را خوب مسواک بزنید.

قندی که از شربت سینه و آب‌نبات‌ها می‌آید به پلاک سختی تبدیل شده و به دندان شما می‌چسبد. باکتری ها شکر را به اسیدی که دندان هایتان را می‌خورد، تبدیل می‌کنند و حفره پدیدار می‌شود سپس همین حفره منجر به دندان درد شدید خواهد شد.

پاستیل

همه‌ی شیرینی ها باعث پوسیدگی دندان که خود علت دندان درد است می شوند ولی برخی از آبنبات‌ ها ضرر بیشتری دارند. پاستیل به دندان ها چسبیده و قند را نگه می‌دارد در نتیجه مینای دندان ساعت‌ها در معرض اسید قرار خواهد گرفت.

اگر فکر می‌کنید زندگی بدون پاستیل نشدنی است، برای جلوگیری از دندان درد وعده های اصلی روزتان را مفصل میل کنید تا نیازی به میان وعده هایی مانند پاستیل نداشته باشید. همچنین هنگام خوردن وعده‌های اصلی بزاق بیشتری ترشح می‌شود که شکر و اسید را از دندان ها پاک می‌کند.

نوشابه

نوشابه

فقط آبنبات ها نیستند که شکر اضافه دارند هر لیوان از نوشابه بالغ بر ۱۱ قاشق چای‌خوری شکر دارد. نوشابه همچنین دارای اسید فسفریک و اسید سیتریک است که به شدت به مینای دندان آسیب می‌رساند. نوشابه های رژیمی ممکن است شکر کمتری داشته باشند ولی شیرین کننده های مصنوعی خطر بیشتری برای دندان درد خواهند داشت.

باز کردن بسته بندی‌ ها با دندان

باز کردن در بطری و یا بسته بندی‌های پلاستیکی با دندان ممکن است کار را خیلی راحت‌تر کند ولی بزرگترین ضربه را به سلامت دندان ها وارد می کند. استفاده از دندان به عنوان یک ابزار بسیار خطرناک است و باعث ترک خوردگی و شکستگی دندان و در نتیجه دندان درد شدید می‌شود. در عوض از قیچی یا در باز کن استفاده نمایید.

آبمیوه

آبمیوه ها حاوی ویتامین و آنتی اکسیدان‌ هستند اما متاسفانه اکثر آن‌ها با شکر تولید می‌شوند. بعضی از آبمیوه ها در حد نوشابه شکر دارند. مثلا نوشابه با طعم پرتقال فقط ۱۰ گرم بیشتر از آب پرتقال شکر دارد.

میوه ها شیرینی طبیعی دارند پس بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن دندان ها و درد دندان آبمیوه ای را انتخاب کنید که شکر اضافه شده، نداشته باشد. همچنین شما می‌توانید با اضافه کردن کمی آب به آبمیوه، آن را رقیق‌تر کنید.

نوشیدنی ورزشی

بدون شک نوشیدن یک نوشیدنی سرد بعد از ورزش می‌چسبد مانند نوشابه، شربت و یا نوشیدنی های ورزشی شیرین، ولی این نوشیدنی‌ها قند بالایی دارند و باعث حمله اسیدها به مینای دندان، پوسیدگی دندان و در نهایت دندان درد می‌شوند.

بهتر است در باشگاه از نوشیدنی بدون قند و کالری استفاده کنید.

چیپس سیب زمینی

باکتری ها غذاهای نشاسته‌ای را به اسید تبدیل می‌کنند. وقتی غذا لای دندان‌هایمان گیر می‌کند تا ساعت‌ها در معرض حمله‌ اسید قرار خواهد گرفت و می تواند درد لثه را ایجاد کند. همیشه بعد از خوردن چیپس سیب زمینی و دیگر غذاهای نشاسته‌دار از نخ دندان استفاده کنید.

میان وعده

در میان وعده‌ ها بزاق به میزان کمتری ترشح می‌شود و مواد غذایی، مدت بیشتری بین دندان‌هایتان خواهند ماند. از میان وعده‌های بیش از حد اجتناب نمایید و از میان وعده‌هایی با شکر و نشاسته کمتر، مانند هویج و… استفاده کنید.

جوییدن مداد

آیا شما هم وقتی روی کار و تحصیل تمرکز می‌کنید، مداد می‌جویید؟

مثل جوییدن یخ، این عادت نیز باعث ترک خوردگی و شکستگی دندان و در نهایت دندان درد می‌شود. اگر در بعضی مواقع شما نیاز دارید چیزی بجویید، از آدامس بدون قند استفاده کنید. آدامس های بدون قند باعث ترشح بیشتر بزاق و قوی شدن دندان می‌گردد. همچنین از مینای دندان در مقابل اسید محافظت می‌کند.

قهوه

نوشیدن قهوه

قهوه تیره و حاوی اسید در طولانی مدت باعث زرد شدن دندان ها می‌شود. خوشبختانه این لکه‌ ها به راحتی با روش‌های مختلف سفید کردن دندان، پاک می‌شوند. اگر نگران سفید کردن دندان های خود هستید، با دندانپزشک صحبت کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از دلایل خراب شدن و درد دندان محسوب می شود. سیگار مثل دیگر محصولات توتون و تنباکو باعث افتادن دندان‌هایتان و در نتیجه بیماری ها و درد لثه می‌شود و همچنین دندان ها را لکه‌دار می‌کند. توتون و تنباکو همچنین می‌توانند باعث ایجاد سرطان لب و زبان شوند.

اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای ترک سیگار هستید، فقط کافیست به لبخندتان فکر کنید.

پر خوری

پرخوری یعنی قند بیشتر و در نتیجه پوسیدگی دندان بیشتر و در نهایت دندان درد شدیدتر. استفراغ باعث آسیب زیادی به دندان می‌شود زیرا در محتویات آن اسید بسیار قوی وجود دارد. این اسید موجب ضعیف شدن و ساییده شدن دندان و بوی بد دهان می‌گردد. استفراغ می‌تواند نشانه‌ بیماری های مختلفی باشد، پس حتما برای پاکسازی معده به دکتر مراجعه کنید.

موارد فوق شایع‌ترین دلایل خراب شدن دندا‌ن‌ و دندان درد می‌باشد. حتما به آن‌ها توجه کنید تا هزینه کمتری برای درمان بپردازید.

منبع: اینفوسلامت

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

حفظ سلامت دهان مهم ترین عامل حفظ سلامتی بدن!

[ad_1] آیا تا کنون در رابطه با ارتباط بین سلامت دهان و حفظ سلامت بدن …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.