بارش چشمگیر باران در شهرستان گرمسیری دهلران

 

به گزارش سرویس حوادث جام نیوز به نقل از ایرنا، سرپرست هواشناسی ایلام گفت: شهرستان گرمسیری و مرزی دهلران در ۲۲۸ کیلومتری ایلام با ثبت ۴۳ میلی متر باران در ۲۴ ساعت گذشته رکورددار بارندگی استان ایلام بود.

ˈیوسف شیخ الملوکیˈ اظهار کرد: ۲۱۶ میلی متر باران از اولی مهر تا دهم فروردین در شهر مرزی دهلران باریده بود که با ۴۳ میلی متر روز گذشته این مقدار به ۲۵۷ میلی متر افزایش یافت.

وی افزود: این مقدار بارش در مقایسه با مدت مشابه پفرستادن ۳۰ درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

سرپرست هواشناسی ایلام یادآور شد: شهرهای ایوان با ۳۰ و آبدانان با ۲۸ میلی متر پس از دهلران دارای زیادترین مقدار بارندگی در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند.

شیخ الملوکی ادامه داد: شهر ایلام نیز از ساعت هشت صبح روز دهم فروردین تحالا در ایستگاه فرودگاه ۱۴ میلی متر باران را تجربه کرد که مجموع بارش های این شهر را از اولی فصل بارندگی تحالا به ۶۲۱ میلی متر رساند که در مقایسه با پفرستادن ۷۰ و در مقایسه با میانگین بلند مدت ۳۱ درصد افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: زیادترین مقدار بارندگی در میان مراکز شهرستان های استان ایلام به ایوان با ۷۱۷ میلی متر تعلق دارد.

شیخ الملوکی اضافه کرد: کمترین مقدار بارش نیز از شهر مرزی مهران با ۲۵۵ میلی متر گزارش شده است.


مناطق مختلف استان ایلام از اولی فصل بارش در مهر ۹۲ تحالا شاهد بارندگی های مطلوبی بوده به طوری که تمامی مراکز شهرستان های استان در مقایسه با سال زراعی گذشته از افزایش بارندگی حتی در برخی مناطق به میزان دو برابری برخوردار بوده اند.

میانگین بارندگی در مناطق مختلف استان ایلام در مقایسه با پفرستادن ۳۹ درصد و در مقایسه با میانگین بلند مدت (۲۵ سال گذشته) ۲۴ درصد افزایش را نشان می دهد.

بارش چشمگیر و کم سابقه باران در سال زراعی جاری در حالی است که استان ایلام در سال های گذشته با پدیده ویرانگر خشکسالی دست به گریبان بوده است.

ایلام واقع در باختری ترین منطقه جغرافیایی کشور و در دامنه رشته کوه های زچنانچهس میانی پس از ناحیه خزری از استان های پرباران کشور به شمار می رود.

 

۲۰۱۳

 

همچنین بررسی کنید

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی

آموزش آنلاک بوت لودر گوشی های سونی (Sony) در این پست قصد داریم نحوه ی …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.