فواید خیار در قراردادهای ملکی

فواید خیار در قراردادهای ملکی

فواید خیار در قراردادهای ملکی !!! شاید با خواندن عنوان این مقاله یعنی فواید خیار برای قرارداد های ملکی متعجب شده باشید که خیار چه ارتباطی با قراردادهای ملکی مثل مبایعه نامه، اجاره نامه، سرقفلی یا قرارداد مشارکت در ساخت و امثال این قبیل قراردادها دارد؟

یکی از موضوعات و موارد شایع و البته مهم در قراردادهای ملکی، ماده فسخ قرارداد است هدف از پیش بینی و گنجاندن شرط فسخ در قرارداد برهم زدن و انحلال معامله ای است که قبلا بطور صحیح انجام شده است اما پس از آن بنا به دلایلی که در قرارداد پیش بینی شده است یکی از طرفین تصمیم به فسخ و برهم زدن قرارداد می گیرد.

منظور از خیار در قراردادهای ملکی چیست؟
منظور از خیار عبارت از حق اختیار یکی از طرفین قرارداد یا هر دوی آنها برای منحل کردن یک طرفه قرارداد است که اصطلاحاً به آن خیار فسخ نیز گفته می شود.
در قانون مدنی ایران خیارات گوناگونی برای برهم زدن و منحل کردن قراردادها پیش بینی شده است مانند خیار عیب، خیار حیوان، خیار تدلیس، خیار غبن، و غیره.
هرکدام از این خیارات دارای شرایط و ویژگی های خاص خود هستند. بعضی از آنها اختصاصی و بعضی دیگر عمومی هستند. یعنی در همه قراردادها می توان از آنها استفاده کرد.

در چه مواقعی میتوان از خیار قراردادی استفاده کرد؟

اساساً نمی توان در هنگام تنظیم قرارداد همه اتفاقات احتمالی پس از امضای آن را پیش بینی نمود و انتظار داشته باشیم که این قرارداد صد در صد درست است و همه خواسته های طرفین را پوشش می دهد.

برای مثال ممکن است فروشنده بعد از امضای قرارداد فروش آپارتمان متوجه شود که بواسطه افزایش قیمت دلار خانه گران شده و  او نمی تواند با پول دریافتی از خریدار، خانه و آپارتمانی حتی مشابه ملک قبلی خودش بخرد لذا تصمیم به فسخ قرارداد می گیرد یا ممکن است خریدار بعد از تحویل ملک متوجه شود که آپارتمان دچار نقایصی است و تعمیر و تکمیل  آن نیاز به زمان و  هزینه زیادی دارد و فروشنده هم زیر بار پرداخت آن نمیرود و لذا تصمیم به فسخ قرارداد و باطل کردن آن می نماید.

باتوجه به وجود خیارات مختلف قانونی که قبلا از آنها نام برده شده، لذا در مواقعی که بنا به شرایط اوضاع و احوال اگر بخواهید اقدام به استفاده از حق فسخ یا یکی از خیارات کنید باید ببینید چه شرایطی بر قرارداد حاکم است تا از خیار مخصوصی به آن وضعیت استفاده کنید. برای مثال فروشنده میتواند از خیار تاخیر ثمن استفاده کند و اگر خریدار تا سه روز پس از قرارداد ( اگر تاریخی برای پرداخت تعیین نشده باشد) وجه معامله را نپردازد، اقدام به فسخ قرارداد کند. یا اگر عیبی در ملک موضوع قرارداد وجود داشته و فروشنده اعلام نکرده باشد، خریدار می تواند از خیار عیب یا خیار تدلیس برای فسخ قرارداد استفاده کند.

مهلت استفاده از خیار فسخ قرارداد تا چه زمانی است؟
در قانون مدنی به جز خیار تاخیر ثمن که سه روز از زمان امضای قرارداد است، در سایر انواع خیارات مدتی را تعیین نکرده ولی نسبت به برخی خیارات از اصطلاح <فوری> نام برده یعنی اگر در کوتاهترین زمان ممکن از این حق برای فسخ قرارداد استفاده نکند بواسطه گذشتن مدت نسبتا طولانی از زمان امضای قرارداد، دیگر نمی توان اقدام به فسخ معامله کرد.

بهتر است که در زمان تنظیم قرارداد برای استفاده از اختیار فسخ قرارداد، مهلت مناسبی تعیین شود که نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند مدت. مهلت عرفی چیزی بین ۴۸ ساعت تا هفت روز است. اما می توان مدت زمان بیشتری هم تعیین کرد مثلا ده روز. اما نباید خیلی طولانی باشد که وضعیت قطعیت قرارداد را با چالش و ابهام مواجه کند. برای مثال نباید در قرارداد شرط کنیم که فروشنده هر وقت بخواهد می تواند قرارداد را فسخ کند.
حتی طبق ماده ۴۰۱ قانون مدنی در قرارداد خرید و فروش (بیع) اگر برای حق فسخ قرارداد مدت تعیین نشود، هم شرط و هم قرارداد باطل است. بنابراین یک قرارداد نویس باید به مسائل حقوقی قرارداد و شرایط استفاده از شروط فسخ قرارداد و خیارات قانونی آگاهی کافی داشته باشد.

آیا خیارات را می توان ساقط کرد؟
بله طرفین قرارداد می توانند با توافق یکدیگر در ضمن قرارداد یا در قسمت توضیحات آن شرط کنند که کلیه خیارات قانونی از جمله خیار غبن اگرچه فاحش حتی به اعلای درجه هم که باشد از طرفین سلب و ساقط گردید به جز خیار تدلیس (کلاهبرداری، فریبکاری، پنهان کاری)

در پایان قابل ذکر است که اگر خریدار ملک هستید و فکر می کنید قیمت و ملک مناسب است و می خواهید قراردادتان محکم و استوار بماند بهتر است که کلیه خیارات قانونی را ساقط کنید و هیچ شرط پشیمانی در قرارداد پیش بینی نکنید.

 

امیدواریم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد.

سایت نایاب

 

 

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی)

معاملات مربوط به ملک مشاعی (شریکی) ملک مشاعی به ملکی گفته می شود که چند …

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.