معرفی بناهای تاریخی استانبول

[ad_1]

معرفی بناهای تاریخی استانبول

 

سفر نوروزی خود رابه استانبول بروید

 

استانبول به عنوان بزرگ ترین شهر تاریخی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه که هر ساله پذیرای گردش گران و بازدیدکنندگان بیشماری می باشد.

 

این شهر مرکز برگزاری فستیوال های بین المللی در حوزه فرهنگ و هنر می باشد که هر ساله هنرمندان بزرگ را به سمت خود می کشاند.علاوه بر جاذبه های طبیعی و تاریخی محل تقارن دو فرهنگ آسیایی و اروپایی می باشد.

 

استانبول تنها شهر در دنیا می باشد که در دو قاره قرار دارد و همین امر بر جذابیت این شهر افزوده است. در این مقاله به معرفی بخشی از جاذبه گردشگری استانبول می پردازیم
 

 

 
معرفی بناهای تاریخی استانبول
ایا صوفیا
این مکان یکی از بناهای بسیار زیبای شناخته شده در جهان است. موزه ایا صوفیه نه تنها یکی از جاذبه های چشمگیر استانبول که یکی از بهترین مکان های دیدنی ترکیه می باشد.

 

بخش عظیمی از بخش بیرونی مثل مناره های این بنا بعد از پادشاهی عثمانی به این بنا اضافه شده ، حال آن که نقاشی های دیواری مجلل داخلی آن یادگاری از زمان قدرت و دولت بیزانس می باشد.
 

 

ایا صوفیه تاریخی به پیچیدگی شهری که در ان واقع شده دارد.این بنا که در ابتدا کلیسای ایا صوفیا بوده ، در زمان حکمرانی عثمانیان به مسجدی تبدیل شد وا مروزه از آن به عنوان موزه استفاده می شود.

 

ایا صوفیا وسعت زیادی دارد. طول این بنا ۷۵ متر ، و عرض ان ۷۰ متر و ارتفاع ان ۵۸ متر می باشد. در دالان خارجی و دالان داخلی سرامیک های مسیحی وجود دارد .

 

در زمان تصرف این بنا به عنوان مسجد در حال کار ، این موزاییک ها مخفی بوده و در سال ۱۹۳۱ زمانی که ایا صوفیا به عنوان موزه مورد استفاده شد این موزاییک ها رو نمایی شدند.در این موزه تابلوهای و سرامیک های نفیس و ارزشمندی نگهداری می شوند .

 

فضای داخلی این بنا ، آمیخته ای از شکوه و جلال عهد بیزانس و عثمانی است.در ساخت این مجموعه از پنجره های بی شماری استفاده شده که برای روشن ساختن فضای درونی کاربرد دارند.

 

در میانه این بنا گنبدی با قطر ۳۲ متر کار شده است.در ستون های اصلی این بنا لوح های چوبی مدوری وجود دارد که روی ان ها با خط طلا نام چهار پادشاه اول نگاشته شده است.در برامدگی دیوار شرقی کلیسا محرابی ساخته شده که گوشه ان به سمت مکه است.

 

معرفی بناهای تاریخی استانبول

 
کاخ تاپکاپل ترکیه
دیدن از این کاخ شما را به دنیای غنی و تحسین برانگیز پادشاهان عثمانی خواهد برد.دقیقا در همین محل بوده که پیشگامان دوران عثمانی با پشتکار وجدیت امپراطوری خود را ایجاد کردند و آن را تا اروپا و آسیای شرقی و بعد از آن تا آفریقا گسترش دادند.

 

فضاهای داخلی این بنا با کاشی کاری های قدیمی و دکورهایی از جواهرات فراوان نشان از قدرت فراموش نشدنی دولت عثمانی دارد.

 

کاخ توپقاپی واقع در استانبول از قصرهای معروف امپراتوری عثمانی است که از ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ مرکز اداری این امپراتوری بود.

 

سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در ۱۴۶۵ به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم‌اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.
 

معرفی بناهای تاریخی استانبول

 
در ۱۸۵۳ سلطان عبدالمجید تصمیم گرفت محل اقامتش را به قصر تازه‌ساز دلمه باغچه منتقل کند که نخستین کاخ مدل اروپایی شهر بود.

 

امروز قصر توپقاپی به موزه تبدیل شده‌است و از جذاب‌ترین جاذبه‌های توریستی ترکیه است. در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران نیز نگاهداشته می‌شود. در این موزه آثاری همچون لباس پیامبر اسلام، شمشیرهای مختلف او، دندان، مو، کفش او و … نگهداری می‌شود.

 

 

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

چگونه خودرو خود را برای یک مسافرت زمستانی آماده کنیم؟

چگونه خودرو خود را برای یک مسافرت زمستانی آماده کنیم؟   آماده کردن خودرو در …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.