وارنیش فلوراید چیست؟

[ad_1]

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید جدیدترین روش درمانی برای مقابله با پوسیدگی دندان ها در رده های سنی مختلف است. وارنیش فلوراید نوعی ژل پرخاصیت است که باعث افزایش استحکام دندان و تقویت مینای آن می شود. درادامه با شرایط و نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد.

فلوراید نوعی ماده معدنی است که به‌ حالت طبیعی در پوسته زمین پیدا می‌شود. فلوراید در بعضی از مواد غذایی خوراکی ما مثل ماهی و آب شهری هم وجود دارد. فلوراید فایده های فراوانی برای دندان‌های دربردارد، ولی مطالعات دراز‌مدت مشخص کرده اند  که فلوراید علت مهمی برای مقابله با پوسیدگی دندان به شمار می رود. فلوراید از پوسیدگی دندان‌ها  اعم از دندان‌های رشد کرده و  دندان‌های در حال تشکیل در خردسالان می‌شود. زمانی که دندان به خاطر قرار گرفتن در محل اسیدی مواد معدنی شان از بین می رود و با پوسیدگی مواجه می شود، درمان با فلوراید می‌تواند موجب تقویت دندان‌ها شده و از تخریب مینای دندان پیشگیری کند.

درمان با فلوراید روشی مفید برای تقویت مینای دندان‌های به شمار می رود، همچنین باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان‌های شما می شود. دندان‌پزشکان در کلینیک دندانپزشکی  برای افزایش سلامت دندان‌ها و افزایش زیبایی طرح لبخند خردسالان و بزرگ‌سالان، بکاربردن وارنیش فلوراید را پیشنهاد میدهند. با استفاده منظم از روش وارنیش فلوراید، بهداشت دهان و دندان افزایش می یابد. متخصصین ما اعتقاد دارند که بهداشت دهان و دندان اطفال تا حد زیادی با کمک وارنیش فلوراید ترمیم می شوند.

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید نوعی  ژل طلایی می باشد که برسطوح دندان‌های خشک استفاده می‌شود. مزه ای دلچسب دارد و عطری میوه‌ای دارد. با تقویت دندان‌ها از پوسیدگی آن‌ها پیشگیری می شود. ثابت شده است اگر در سال ۲ مرتبه از آن استفاده شود، بیشترین تاثیر را بر دندان‌ها میگذارد. وارنیش فلوراید خاصیت چسبندگی دارد، بعد از استفاده به ‌آسانی به دندان‌ها وصل می شود و باعث می‌شود لایه بیرونی (مینای دندان) دندان قوی تر شود، به همین خاطر مقدار پوسیدگی دندان کمتر خواهد شد. بلافاصله پس از انجام وارنیش لایه بیرونی دندان شروع به سفت شدن می‌کند، به‌ گونه ای‌ که فلوراید می‌تواند به مدت زیادی بر روی سطح بیرونی دندان قرار بگیرد.

رنگ طلایی پس از چند روز محو می شود. بیمارانی که اعمال ترمیمی زیادی برای دندان های خود انجام داده‌اند هم می‌توانند از این روش درمانی بهره مند شوند چون که فلوراید اطراف مواد ترمیمی دندان‌ها را پوشش میدهد، مناطقی که غالبا پوسیدگی از آنجا شروع می شود همچنین وارنیش فلوراید می‌تواند حساسیت دندان‌ها را کمتر کند..

وارنیش فلوراید

 ویژگی های درمان با فلوراید

فلوراید هم پوسیدگی دندان را کم می کند و هم ویژگی های درمانی زیادی را دربردارد. از جمله:

– رفع باکتری پلاک‌ها و پیشگیری از تشکیل کلونی پاتوژن ها

– کم شدن حجم پلاک‌ها

– کم شدن حساسیت دندان‌ها

چه افزادی از فلوراید درمانی بیشترین بهره را می‌برند؟

– بیمارانی که شیمی‌ درمانی و پرتودرمانی انجام داده اند.

– افرادی که داروهای زیادی مصرف می‌کنند.

– افرادی که از روکش‌های دندانی استفاده می‌کنند.

– افرادی که از گذشته دندان‌های پر کرده داشته باشند..

– افرادی که در رژیم غذایی  قند و شیرینی زیادی استفاده می‌کنند.

– افرادی که در رژیم غذایی خود مواد اسیدی زیادی استفاده می‌کنند.

– کسانی که حساسیت دندانی دارند.

– کسانی که  پروتزهای متحرک دندانی دارند.

– افرادی که خشکی دهان دارند.

– کسانی که به تحلیل لثه دچار شده اند.

– کسانی که ارتودنسی دارند.

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید برای چه رده سنی مناسب است؟

وارنیش دندان کودکان و بزرگ‌سالان برای همه سنین مناسب است. کودکان برای استفاده از این روش درمانی باید رضایت‌نامه پدر و مادر یا قیم قانونی خود ارائه دهند. در فرم رضایت‌نامه در مورد سابقه پزشکی آن ها پرسش هایی ارائه  می شود به‌ خصوص اگر خردسال شما سابقه حمله شدید آسم داشته یا در بیمارستان بستری‌ بوده و یا به کلوفون و یا پلاستر های چسبناک حساسیت داشته باشد. بکاربردن ژل طلایی می تواند برای بعضی از خردسالان مناسب نباشد. در صورتی که کودکی در دهان خود احساس درد حس کند و یا در پوست دهان او ضایعه ای مشاهده شود یا مبتلا به عارضه ای واگیردار می‌باشد در هنگام معاینه توسط دندان‌پزشک، وارنیش فلوراید انجام نمی‌شود. دراین رابطه درون رضایت‌نامه توضیحات لازم ارائه شده است.

 وارنیش فلوراید چگونه برای دندان‌ها انجام می‌شود؟

وارنیش فلوراید به ‌آسانی بر سطح  دندان‌ها به وسیله یک قلم‌موی ویژه مالیده می‌شود. به سرعت و بدون هیچگونه دردی انجام می شود و مزه های متعددی هم دارد. روند درمان به سرعت و سهولت صورت میگیرد. وارنیش فلوراید قادر است درون ۱ واحد سیار دندان‌پزشکی هم انجام شود و یا دندان‌پزشک می‌تواند وسایل مورد نیاز را به درون مدارس  همراه خود بیاورد.

روز قبل از درمان با وارنیش فلوراید و روز بعد از درمان نباید از داروهای خوراکی فلوراید استفاده نماید.

[ad_2]

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

حفظ سلامت دهان مهم ترین عامل حفظ سلامتی بدن!

[ad_1] آیا تا کنون در رابطه با ارتباط بین سلامت دهان و حفظ سلامت بدن …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.