قالب وردپرس درنا توس

پارگی تاندون آشیل پا در ورزشکاران:درمان درد و ورم آشیل با شاک ویومتخصص دیسک و ستون فقرات،شانه، زانو،دست و مچ پا

پارگی تاندون آشیل پا در ورزشکاران:درمان درد و ورم آشیل با شاک ویومتخصص دیسک و ستون فقرات،شانه، زانو،دست و مچ پا

تشخیص درد آشیل


تشخیص درد آشیل

پزشک باید موارد مشابهی که می‌تواند منجر به چنین عواملی شوند را برای تشخیص بالینی مناسب از مشکلات آشیل، حذف نماید. از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • ضربه بر پشت قوزک
 • سندروم استخوان مثلثی
 • التهاب تاندون و غلاف آن
 • در رفتگی تاندون‌های نازک نی یا دیگر تاندون‌های جمع یا خم کننده کف پا

پزشک عامل درد را براساس ترکیبی از آزمونهای فیزیکی و سابقه جزئی بیمار و در صورت نیاز آزمایشات تشخیصی، تعیین خواهد نمود.

آزمایشات فیزیکی

پزشک کف و قسمت پایینی پا را برای یافتن نشانه‌های التهاب آشیل مورد آزمایش قرار خواهد داد. او ممکن است مجموعه ای آزمایشهای بالینی مانند آزمایش تامپسون (یا انقباض ساق پا) را برای ارزیابی‌های بالینی، و آزمایش یکپارچگی تاندون آشیل انجام دهد. همچنین ممکن است از شما بخواهد تا برخی تمرینات مانند بالا گرفتن پا، لی لی کردن، یا پریدن را برای مشخص کردن درد مرتبط با فعالیتها و موقعیت دقیق درد، انجام دهید.

سابقه بیمار

پزشک علاوه بر آزمایشات بالیتی، همچنین سابقه جزئی بیمار را نیز خواهد پرسید. پزشک از بیمار مسائل زیر را خواهد پرسید :

 • درد را تشریح کند . برای مثال بیمار ممکن است درد را تیز یا کند، غیر دائمی یا مداوم، و خفیف یا شدید توصیف نماید.
 • چه چیزی بیمار را بهتر یا بدتر می‌کند، مانند آنکه درد با انجام فعالیت بدتر می‌شود.
 • در رابطه با مشارکت‌های اخیرش در ورزش، شامل هر گونه تغییری در برنامه تمرینی، سطح تمرین یا نوع ورزشی که در آن درگیر بوده است
 • گزارشی از آسیب‌ها و / یا تورم‌های گذشته تاندون آشیل، شامل زمان و چگونگی رخ دادن آن – در صورت بروز – و درمان به کار گرفته شده.
 • توصیف هر گونه تغییر در ناحیه تاندون آشیل، مانند افزایش درد در برجستگی استخوانی پشت پاشنه، تورم، حساسیت، قرمزی یا از دست دادن توان یا بازه حرکتی

تصویربرداری تشخیصی

تصویربرداری پزشکی معمولا برای تشخیص التهاب آشیل نیاز نیست. با این وجوذ در برخی موارد، پزشک برای تشخیص دیگر شرایط دستور به برداشت تصویری جزئی از تاندون‌ها نماید.

 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) : تصویری دارای جزئیات از تاندون اشیل و ساختارهای اطراف فراهم نموده و می‌تواند کلفت شدگی یا پارگی‌های جزئی در تاندون و همچنین التهاب یا قطعی‌های چزئی تاندون آشیل را مشخص نماید.
 • مافوق صوت : به پزشک امکان دیدن تاندون‌ها در حین حرکت را می‌دهد. آزمایش مافوق صوت را می‌توان با اثر رنگی دوپلر افزایش داد که به دکتر در ارزیابی عروقی بودن یا دارا بودن جریان خون کمک می‌کند؛ چرا که به وصرت عادی و در حالت آسیب ندیده، خون درون تاندون آشیل جریان نخواهد داشت.

معمولا از اشعه ایکس در تشخیص آسیب یا پارگی‌های تاندون آشیل استفاده نمی شود؛ ولی در تعیین عوامل درد مانند برجستگی (ناهمواری) استخوانی در پشت پاشنه که به نام تغییر شکل هاگلاند نیز نامیده می‌شود؛ برآمدگی استخوانی (تیزی‌های استخوانی)؛ شکستگی تحت فشار و سندروم استخوان مثلثی مفید است.

درمان تاندون آشیل دارای درد


درمان‌های پیشنهادی سعی در کنترل تورم – در صورت وجود – داشته و فشار بر تاندون آشیل را حداقل نموده و بهبود را تسریع خواهد نمود. درمان‌های اولیه التهاب و آسیب آشیل . دیگر مشکلاتی که برای آشیل پیش خواهد آمد، عبارتند از :

استراحت

پزشک بسته به شدت آسیب، استراحت جزئی یا مطلق را پیشنهاد خواهد نمود. اگر استراحت جزئی تجویز شود، ورزشکاران باید برنامه تمرینی یا سطح شدت تمرینشان را تغییر دهند.

تغییر سطوح ورزش

برخی پزشکان، ورزشکاران را به استفاده از سطوح تمرینی نرمتز توصیه می‌کنند. برای مثال، اکثر کارشناسان بر این باورند که دویدن آهسته بر روی سطوح مصنوعی نرم در مقایسه با پیاده روهای بتنی، فشار کمتری بر تاندون آشیل یا دیگر ساختارهای مفصلی وارد خواهد آورد.

تغییر کفش

هر کس بخصوص ورزشکاران باید کفش مناسبی که راحتی و حمایت از آنها را به همراه داشته باشد، انتخاب نمایند.

یخ

حمام یخ، ماساژ سرد، یا کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم در تاندون آشیل توصیه می‌شود. بیماران می‌توانند از درمان به وسیله یخ به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه پس از فعالیت استفاده نمایند.

گرمایش

در حالیکه درمان گرم، معمولا برای درمان دیگر انواع صدمات عضلانی-اسکلتی پیشنهاد می‌شود، استفاده از گرما در درمان درد آشیل معمولا توصیه نمی شود.

داروهای ضدتورم غیراستروئیدی (NSAID ها)

مانند آسپرین، ایبوپروفن (برای مثال موترین، ادویل)، ناپروکسن (برای مثال الِو، ناپروسین)، و پیشگیرهای cox-2 (برای مثال سلبرکس)

ابزار ارتوپدی

نوارهای آشیلی، کفی بلند کننده پاشنه و دیگر ابزار ارتوپدی را می‌توان در طول روز استفاده نمود. این ابزار بار فشار وارد تاندون‌ها را حداقل نموده و همچنین از تناسب پاپوش اطمینان حاصل می‌نماید.

پارگی تاندون آشیل پا در ورزشکاران:درمان درد و ورم آشیل با شاک ویومتخصص دیسک و ستون فقرات،شانه، زانو،دست و مچ پا

لینک منبع

قالب وردپرس

همچنین بررسی کنید

غذاهای سالم را بشناسید(لیست سالم ترین غذاها)

غذاهای سالم را بشناسید(لیست سالم ترین غذاها)

غذاهای سالم را بشناسید(لیست سالم ترین غذاها)         غذاهای سالم را بشناسید(لیست …

دیدگاهتان را بنویسید

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.